NUMBEO

Cost of Living in Guangzhou

Summary about cost of living in Guangzhou:

Restaurants [ Edit ] Range
Meal, Inexpensive Restaurant 20.00 ¥ 15.00-26.00
Meal for 2 People, Mid-range Restaurant, Three-course 100.00 ¥ 70.00-150.00
McMeal at McDonalds (or Equivalent Combo Meal) 25.00 ¥ 21.00-30.00
Domestic Beer (1 pint draught) 6.00 ¥ 5.00-10.00
Imported Beer (11.2 oz small bottle) 15.00 ¥ 10.00-20.00
Cappuccino (regular) 25.58 ¥ 20.00-30.00
Coke/Pepsi (11.2 oz small bottle) 3.10 ¥ 2.00-5.00
Water (11.2 oz small bottle) 2.03 ¥ 1.50-3.00
Markets [ Edit ]
Milk (regular), (1 gallon) 41.22 ¥ 30.00-56.78
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 7.81 ¥ 5.44-13.61
Rice (white), (1 lb) 3.30 ¥ 2.27-4.54
Eggs (regular) (12) 9.06 ¥ 5.57-12.00
Local Cheese (1 lb) 25.56 ¥ 18.14-31.75
Chicken Breasts (Boneless, Skinless), (1 lb) 11.89 ¥ 6.35-18.14
Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 34.28 ¥ 27.22-40.82
Apples (1 lb) 4.44 ¥ 3.61-6.35
Banana (1 lb) 2.88 ¥ 1.81-4.54
Oranges (1 lb) 4.86 ¥ 1.81-6.80
Tomato (1 lb) 3.70 ¥ 2.72-4.54
Potato (1 lb) 3.33 ¥ 2.72-4.54
Onion (1 lb) 3.33 ¥ 2.72-4.54
Lettuce (1 head) 3.79 ¥ 2.00-7.00
Water (1.5 liter bottle) 3.79 ¥ 2.50-6.00
Bottle of Wine (Mid-Range) 80.00 ¥ 50.00-150.00
Domestic Beer (0.5 liter bottle) 5.83 ¥ 5.00-7.00
Imported Beer (11.2 oz small bottle) 13.67 ¥ 10.00-20.00
Pack of Cigarettes (Marlboro) 21.00 ¥ 20.00-25.00
Transportation [ Edit ]
One-way Ticket (Local Transport) 2.00 ¥ 2.00-3.00
Monthly Pass (Regular Price) 205.00 ¥ 150.00-300.00
Taxi Start (Normal Tariff) 10.00 ¥ 10.00-10.00
Taxi 1 mile (Normal Tariff) 4.18 ¥ 4.18-4.18
Taxi 1hour Waiting (Normal Tariff) 60.00 ¥ 20.00-80.00
Gasoline (1 gallon) 24.39 ¥ 21.58-26.50
Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline (Or Equivalent New Car) 150,000.00 ¥ 120,000.00-170,000.00
Toyota Corolla 1.6l 97kW Comfort (Or Equivalent New Car) 140,000.00 ¥ 85,000.00-160,000.00
Utilities (Monthly) [ Edit ]
Basic (Electricity, Heating, Cooling, Water, Garbage) for 915 sq ft Apartment 394.59 ¥ 200.00-772.73
1 min. of Prepaid Mobile Tariff Local (No Discounts or Plans) 0.22 ¥ 0.10-0.30
Internet (60 Mbps or More, Unlimited Data, Cable/ADSL) 105.62 ¥ 50.00-150.00
Sports And Leisure [ Edit ]
Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult 325.00 ¥ 200.00-750.00
Tennis Court Rent (1 Hour on Weekend) 75.00 ¥ 40.00-120.00
Cinema, International Release, 1 Seat 50.00 ¥ 45.00-70.00
Childcare [ Edit ]
Preschool (or Kindergarten), Private, Monthly for 1 Child 4,300.00 ¥ 2,000.00-12,000.00
International Primary School, Yearly for 1 Child 153,333.33 ¥ 100,000.00-210,000.00
Clothing And Shoes [ Edit ]
1 Pair of Jeans (Levis 501 Or Similar) 382.07 ¥ 200.00-599.00
1 Summer Dress in a Chain Store (Zara, H&M, ...) 201.52 ¥ 150.00-299.00
1 Pair of Nike Running Shoes (Mid-Range) 543.68 ¥ 350.00-800.00
1 Pair of Men Leather Business Shoes 467.45 ¥ 300.00-600.00
Rent Per Month [ Edit ]
Apartment (1 bedroom) in City Centre 3,841.73 ¥ 2,500.00-6,000.00
Apartment (1 bedroom) Outside of Centre 2,316.67 ¥ 1,300.00-3,000.00
Apartment (3 bedrooms) in City Centre 8,133.33 ¥ 5,000.00-12,000.00
Apartment (3 bedrooms) Outside of Centre 4,586.36 ¥ 2,500.00-6,500.00
Buy Apartment Price [ Edit ]
Price per Square Feet to Buy Apartment in City Centre 3,513.39 ¥ 2,322.56-4,645.11
Price per Square Feet to Buy Apartment Outside of Centre 1,794.18 ¥ 1,021.92-2,322.56
Salaries And Financing [ Edit ]
Average Monthly Net Salary (After Tax) 6,694.81 ¥
Mortgage Interest Rate in Percentages (%), Yearly, Fixed-Rate 5.40 4.90-6.00

Prices in Guangzhou

These data are based on 884 entries in the past 18 months from 91 different contributors.
Last update: December 2017
Sources and References: Info
No sources and references provided yet.
Add new source here:
URL:
Description:
Sign up for our newsletter:
Your email address:
Leave a comment:
Your name: Sign In
Your email address (optional):
Your comment (no HTML):

23 Comments so far

#kamran on Dec 12, 2017 :
what will be the rent of one bedroom apartment in liwan or haizhu district? i mean the cheapest one
and what will be the price of daily expenses per month.
i m planing to open a restaurent business in liwan district? can any one here guide me plz
#Aaron on Oct 06, 2017 :
to Patrick: It varies a lot family to family.

You can survive with 60k RMB or you want to live like a middle class Chinese, then somewhere around 130K RMB.
But usually a foreigner knows little about where to shop and bargain and probably travel more often than local Chinese I would say 180K RMB is needed to live comfortable. So it's about USD $26000. But you won't be able to save a lot.
#Patrick on Apr 25, 2017 :
to Asadar: Whats the annual cost to live in Guangzhou?

~ Two bed room apartment
~ Family of two
#Admin on Feb 27, 2017 :
Asadar, please add those links under Sources and References. Also, you can email us directly at contact@numbeo.com
#Asadar on Feb 18, 2017 :
to Admin: I know what you mean, as I am an expat. I am PhD now and stayed here 4 years to do my PhD study. And I have 4 kids, so you can assume that I know what I( am talking' bout.
The kindergarten I have mentioned with the price 2500 per month is the one aimed at 'expats and those who are rich' and I can give you some examples of EXACT kindergartens for foreigners with the prices much lower than 12k.
As for the 'international schools': you can go to the school at (or nearby) your countries embassy and it will be cheap, really. That is the case for many post-Soviet countries. And, if you're an embassy worker, it will be even free of charge for you.
#Asadar on Feb 18, 2017 :
Now, the rent.
If you want to stay in the complex with 24|7 security, underground parking, swimming pool, videophones, own infrastructure, that's fine, but, again. than you need to compare it with similar class in EU and|or US and it will be either premium or elite class real estate (business class, at least). Don't you thing this is a sort of the wrong comparison model?
You can find a 3-br 'flat' in traditional Chinese house for as much as 700-1000 RMB (outside of the city center, but there WILL be a subway station in like 10 minutes walking distance), the total area will be like 70 sq.m. OR you can even find a room for 300, that will be a small one(like 10-12 sq.m.), but anyway.
Or you can (and that's what we did) rent a furnished 130 sq.m. flat in the modern complex with it's own territory, guards, pool, etc for as much as 3k per month. Again, that's Huangpu, not Tianhe, but anyway. And somewhat like 400 yuan per month you will pay for the management, there is no such fee in traditional houses.
#Admin on Feb 18, 2017 :
Asadar, there are expat kindergartens (for foreigners), where they speak English. They are more expensive than Chinese kindergartens. For China, there are more expats (high-profile) entering prices than locals.
#Anonymous on Feb 18, 2017 :
Moreover, all the other prices are irrealistic and way high. Here are some examples.
1. Rice. This is a standard food here, not "bread" or "cheese". It is easy to find the rice for 2.40-2.60 per 500g in almost ANY supermarket, not mentioning the marketplaces. That's 5 per kilo, not 10
2. EGGS. I am buying for somewhat like 3.50-4 per 500g, you need to pick up yourself and weight 'em as those which are packed (like 6-pack 10-pack, etc) are enormously expensive and no one is buying 'em (except foreigners, probably).
3. Bananas. In ALL the shops nearby I see the price 1.5-2 per 500g, so where did this 9 per kilo came from??? Is this some sort of a 'special imported bananas, much better ans sweeter?'
4. Clothes. Have you heard anything about Taobao? You can find a pair of jeans for like 30 yuan there, if you're scared about quality, you pay 60 -and that's it!
Potato is overpriced, chicken breasts are overpriced. Even bread! Go to Auchan and you can see lotsa bread in a price range 4.5-7 per 500g. So, if you know where to buy (or, actually, where NOT to buy), the real purchasing power of your salary will be at least 1.5x higher than you expect based on the digits here.
#Asadar on Feb 18, 2017 :
The person who has added the prices for childcare is out of his|her mind, probably.
In the district I live I have plenty of kindergartens, both private and public ones, and the price vary from 650-800 (the cheapest one AND the public) to 2500 (like "all-is-there-premium-clildcare) yuan per month (full day, 7am-5pm, 3 meals). For 3500-4000 an agency can find a babysitter for you (again,full day, and optionally she will cook and clean). So 12k per month as an AVERAGE price? you gotta be kidding. Huangpu district of Guangzhou
#Kayakayas on Nov 16, 2015 :
Where can i buy Smartphones for wholesale
?
I know Alibaba and Dhgate?

Pls tell Websites from Guangzhou direktly..

Thanks, Regards
#Anonymous on Oct 05, 2015 :
The regular bus ticket price is ¥2, but it doesn't mean it will take you to your desired destination. However the metro train ticket varies from ¥2-13 depending on the distance and number of stops. Example, if i need to commute 10-15 metro stations to work and back, i'm likely going to need ¥15 yuan per day which makes my monthly pass around ¥400.
Please note: There aren't any monthly passes or bulk tickets available.
#GZMALE on Sep 09, 2015 :
Guangzhou Gay Massage Best service in Town
By young handsome Chinese masseur safe and discreet . call/sms +86-18620999925
#Larry on Jul 08, 2015 :
Trying to find out what the average cost range would be for a basic computer. I live is US, my girlfriend is in this area for a while Guangdong.
Thank you
ALso monthly internet connection fee
#Otto Au on May 15, 2014 :
China now MORE expensive than some European countries

Its out of control and the party may well be OVER
#Martin on May 09, 2014 :
I run an import / export business and planning to setup office in GZ or SZ china...This would purely be having furnished living space maybe 2 bedroom furnished apartment - of which i will have a office desk and cupboard setup in living room to conduct business from....i saw a model of this kind at a Tianzhu lu Building near GZ night market...this is a very cozy setup and will work well for me.please advise?
#ivan on Apr 23, 2014 :
As for babies: that's not true, everything is VERY cheap. Use Taobao and don't forget to visit some shops nearby.
You;ll be surprised, really.
#acls on Apr 21, 2014 :
clothing and shoes and health cares are too expensive.and some fruit such as kiwi some imported are 8RMB per 1pc...OMG!!cheapest 3.8RMB.Damn!
everything for babies are unbelievable expensive.
#Stephen on Mar 25, 2014 :
All prices have gone up and the income has gone down
#Stephen on Mar 25, 2014 :
Dear Friends,
whoever have said that Guangzhou is much more cheaper than Shenzhen etc. My friends, gone are those days. I am foreigner living in China for past 18years. 7 years in Shenzhen and 11 years and still going on in Guangzhou. In 2003 I have rented 2 bed room apartment in city center (Tian He North road) for RMB 1500 only and now the same place cost more than RMB 4000. As RMB is appreciating fast, the price for all the commodity, apartment, utility etc has also gone sky high. I know in 1996 the fuel for car cost was costing around RMB 3/liter that too with the exchange rate of $1 to RMB 8.60 and not the price for fuel is almost RMB 8/liter with exchange 6.1
#Tom on Mar 23, 2014 :
What monthly income, in USD, would an American need to have in order to live a descent life in Changsha, China? I'm retired, but have a friend who is an Architect over there, and she is asking me to come over for a prolonged visit, in order to help her (with children, repairs, etc.) at least until her big project & 60-70 hour weeks are over with...

There may or may not be a romantic component to this, but if I went over to help her out, I'd want to be able to pay my own way, and improve her life, not diminish it. She is well off, with a good job, and parents that are too (Doctor & University Professor), so she could probably pay for me to help her. but I'd rather do it as a Gift to her, and pay my own expenses from my Pension.

What would it take to live there ??
#Anonymous on Feb 03, 2014 :
One more thing (my digits was not taken into account): the price of jeans starts from 20 RMB, for 80 RMB you can easily find a branded one. Not worse than Levis or even branded as Levis (do not know, whether original ones or not). Anyway, it is much cheaper than the price you have now. I mean, it will be pretty incorrect to require, for example, compare Iphone prices if you trying to figure out how's that going at the smartphones market and China has Xiaomi wich is much cheaper than apple :) So, i added prices (100-100-60) for jeans, dress and man's shoes. I used to live in Moscow before for 10 years, prices here are incomparable cheaper, but take a look at your database. It is saying now that shoes, dress, etc are cheaper in Moscow, but this is not true for sure.
One simple example: you can find frozen duck in Auchan store (French network) in Guangzhou for as much as 3.50 RMB for 500g. This is neither sale nor discount, original price That's just like $1.15 for kilo. In Beijing (wall-mart store and Auchan) duck was about 6 RMB for 0,5 kilo.
So, actually prices are much closer to the data I've entered than to one you have now (I was adding data for Guangzhou). And it is possible to buy for half of my price :)
Leather shoes starts from 50 RMB and there's really much variants cheaper than 200 for a pair.
#Lie Tek Fung on Feb 02, 2014 :
Can anybody share info for me how much salary for junior secretary and home store at guang zhou? Thanks
#Anonymous on Feb 01, 2014 :
Regading oranges, actually, price differs dramatically. In usual shop you can find something like "oranges with leaves, oranges with this sort of skin. that sort of skin, small ones, bigger ones" and so on. If it will be a sale or something the price will be around 1.5 to 2 RMB for 500g (almost all prices are like that, for 500g, not kilo). But than you go to the next box - and see them for 2.5 RMB. Next one -3 rmb. It is usual to have 5 to 10 different sorts in one shop. But, actually, I do not really see much difference among them, so I just entered average (cheap) price without any discounts, sales etc.
The same situation with apples, bananas... For example, domestic bananas are almost twice cheaper than imported ones, somewhat 2 to 2.5 rmb for 500g, sometimes even cheaper.