NUMBEO

Cost of Living in Naga

We need more contributors for Naga to increase our data quality.

Do you live in Naga? Add data for Naga

Consider looking into aggregate data for Average in Philippines

Restaurants [ Edit ] Range
Meal, Inexpensive Restaurant 90.00 ₱ 80.00-350.00
Meal for 2 People, Mid-range Restaurant, Three-course 900.00 ₱ 600.00-1,200.00
McMeal at McDonalds (or Equivalent Combo Meal) 150.00 ₱ 120.00-150.00
Domestic Beer (1 pint draught) 50.00 ₱ 35.00-55.00
Imported Beer (12 oz small bottle) 100.00 ₱ 80.00-120.00
Cappuccino (regular) 93.33 ₱ 85.00-100.00
Coke/Pepsi (12 oz small bottle) 24.00 ₱ 18.00-30.00
Water (12 oz small bottle) 14.00 ₱ 10.00-18.00
Markets [ Edit ]
Milk (regular), (1 gallon) 321.76 ₱
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 40.82 ₱ 22.68-58.97
Rice (white), (1 lb) 19.73 ₱ 19.05-20.41
Eggs (regular) (12) 84.00 ₱
Local Cheese (1 lb) ?
Chicken Breasts (Boneless, Skinless), (1 lb) 68.04 ₱
Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 136.08 ₱
Apples (1 lb) 79.38 ₱
Banana (1 lb) 18.14 ₱ 18.14-18.14
Oranges (1 lb) 79.38 ₱
Tomato (1 lb) ?
Potato (1 lb) 34.02 ₱
Onion (1 lb) ?
Lettuce (1 head) 130.00 ₱
Water (1.5 liter bottle) 28.00 ₱ 26.00-30.00
Bottle of Wine (Mid-Range) ?
Domestic Beer (0.5 liter bottle) ?
Imported Beer (12 oz small bottle) ?
Cigarettes 20 Pack (Marlboro) 35.75 ₱
Transportation [ Edit ]
One-way Ticket (Local Transport) 8.00 ₱ 8.00-8.00
Monthly Pass (Regular Price) ?
Taxi Start (Normal Tariff) 40.00 ₱ 40.00-50.00
Taxi 1 mile (Normal Tariff) ?
Taxi 1hour Waiting (Normal Tariff) 100.00 ₱
Gasoline (1 gallon) 187.91 ₱ 170.80-203.66
Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline (Or Equivalent New Car) ?
Toyota Corolla 1.6l 97kW Comfort (Or Equivalent New Car) ?
Utilities (Monthly) [ Edit ]
Basic (Electricity, Heating, Cooling, Water, Garbage) for 915 sq ft Apartment 3,238.10 ₱
1 min. of Prepaid Mobile Tariff Local (No Discounts or Plans) 8.75 ₱ 7.50-10.00
Internet (60 Mbps or More, Unlimited Data, Cable/ADSL) 2,799.50 ₱ 2,000.00-3,599.00
Sports And Leisure [ Edit ]
Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult 400.00 ₱
Tennis Court Rent (1 Hour on Weekend) ?
Cinema, International Release, 1 Seat 250.00 ₱ 250.00-250.00
Childcare [ Edit ]
Preschool (or Kindergarten), Full Day, Private, Monthly for 1 Child 10,000.00 ₱
International Primary School, Yearly for 1 Child ?
Clothing And Shoes [ Edit ]
1 Pair of Jeans (Levis 501 Or Similar) 1,833.00 ₱ 1,500.00-2,000.00
1 Summer Dress in a Chain Store (Zara, H&M, ...) 849.50 ₱ 800.00-899.00
1 Pair of Nike Running Shoes (Mid-Range) 4,266.67 ₱ 3,800.00-4,500.00
1 Pair of Men Leather Business Shoes 1,900.00 ₱
Rent Per Month [ Edit ]
Apartment (1 bedroom) in City Centre 7,166.67 ₱ 6,000.00-8,500.00
Apartment (1 bedroom) Outside of Centre 3,333.33 ₱ 3,000.00-4,000.00
Apartment (3 bedrooms) in City Centre 12,000.00 ₱
Apartment (3 bedrooms) Outside of Centre 10,000.00 ₱
Buy Apartment Price [ Edit ]
Price per Square Feet to Buy Apartment in City Centre 1,999.98 ₱
Price per Square Feet to Buy Apartment Outside of Centre 1,999.98 ₱
Salaries And Financing [ Edit ]
Average Monthly Net Salary (After Tax) ?
Mortgage Interest Rate in Percentages (%), Yearly, for 20 Years Fixed-Rate ?

Prices in Naga

These data are based on 75 entries in the past 18 months from 10 different contributors.
Last update: March 2019
Sources and References: Info
No sources and references provided yet.
Add new source here:
URL:
Description:
Sign up for our newsletter:
Your email address:
This page in other languages:

DeutschLebenshaltungskosten in Naga
PortuguêsCusto de Vida em Naga
ItalianoCosto della Vita a Naga
FrançaisCoût de la Vie à Naga
EspañolCosto de Vida en Naga

Leave a comment:
Your name: Sign In
Your email address (optional):
Your comment (no HTML):

2 Comments so far

#Robert kubrick on Feb 04, 2016 :
Financing costs are high unless you are a citizen have been paying into Pag Ibig. Think 10% or more, possibly as high as 20% annual. You can check this with new home sellers online at OLX Ph.

As you may be able to tell from my first comment, Phone load can be complicated at first but easy once you understand what you need. You can put regular money on your phone and buy a daily 50 piso or 5 200 piso per 5 day plan just by texting the provider. It is much cheaper than 7.50 php a minute as at 7.5php per minute 7 minutes would pay for an unlimited call/text plan for 24 hours for 50php. International calls are expensive unless you find a provider for internet phone. Viber, or Magic Jack. I hope this helps.
#Robert kubrick on Feb 04, 2016 :
Chicken and pork cost about the same in Naga (camarines sur) according to my most recent source of information and that it's in the 180 to 220 php range. I would not bother with head of lettuce price as they don't grow well from what I hear and you should give the price of cabbage as it is much more common and people use it as replacement for iceberg lettuce. You should give the price of 1 Ltr. Coke/whatever, probably 27 php to 30 php as it is much more cost effective than the small bottles or 1.5 liter bottles. I would give the price of drinking water in 20 liter jugs, the refilling of which can be done for 20php to 25php possibly picked and delivered for 30php to 40php. If the cost of 1 minute of prepaid phone time is 7.5php then it has gone up an incredible amount since last year in Dumaguete. I paid a set amount per text and 5php per 15 minutes data unlimited whatever speed you could get in your area with no data cap. There were plans for talk text data but they capped data to impossibly slow at about 600MB. Paying 5 php per 15 minutes it was never capped with Globe, so instead of 50php surf plan and 600MB download, for that same 50php of regular load I had 2.5 hours in which I could download 6GB of data or ten times as much! I hope this helps.