NUMBEO

Cost of Living in Fort Lauderdale

Restaurants [ Edit ] Range
Meal, Inexpensive Restaurant 15.00 $ 7.00-18.00
Meal for 2 People, Mid-range Restaurant, Three-course 55.00 $ 28.00-70.00
McMeal at McDonalds (or Equivalent Combo Meal) 7.00 $ 4.00-8.00
Domestic Beer (1 pint draught) 3.91 $ 2.00-5.00
Imported Beer (12 oz small bottle) 5.50 $ 3.00-6.00
Cappuccino (regular) 4.08 $ 2.99-5.00
Coke/Pepsi (12 oz small bottle) 1.91 $ 1.00-3.00
Water (12 oz small bottle) 1.47 $ 0.99-2.00
Markets [ Edit ]
Milk (regular), (1 gallon) 3.63 $ 2.50-4.00
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 2.75 $ 1.50-3.50
Rice (white), (1 lb) 1.80 $ 0.91-2.00
Eggs (regular) (12) 2.50 $ 1.75-3.00
Local Cheese (1 lb) 4.58 $ 2.00-7.00
Chicken Breasts (Boneless, Skinless), (1 lb) 4.22 $ 1.99-5.99
Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 4.77 $ 2.50-6.00
Apples (1 lb) 2.25 $ 0.89-3.18
Banana (1 lb) 0.69 $ 0.35-0.99
Oranges (1 lb) 1.95 $ 0.85-3.00
Tomato (1 lb) 1.79 $ 0.91-2.99
Potato (1 lb) 1.25 $ 0.60-2.00
Onion (1 lb) 1.25 $ 0.50-2.00
Lettuce (1 head) 1.67 $ 0.80-2.50
Water (1.5 liter bottle) 1.54 $ 0.79-2.00
Bottle of Wine (Mid-Range) 12.00 $ 7.00-17.00
Domestic Beer (0.5 liter bottle) 1.50 $ 0.89-3.00
Imported Beer (12 oz small bottle) 2.43 $ 1.20-4.00
Cigarettes 20 Pack (Marlboro) 7.00 $ 5.00-7.50
Transportation [ Edit ]
One-way Ticket (Local Transport) 2.00 $ 2.00-2.50
Monthly Pass (Regular Price) 70.00 $ 70.00-100.00
Taxi Start (Normal Tariff) 3.05 $ 1.60-3.50
Taxi 1 mile (Normal Tariff) 3.00 $ 1.25-4.65
Taxi 1hour Waiting (Normal Tariff) 24.00 $ 14.50-24.00
Gasoline (1 gallon) 2.59 $ 2.21-2.90
Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline (Or Equivalent New Car) 22,000.00 $ 18,000.00-24,000.00
Toyota Corolla 1.6l 97kW Comfort (Or Equivalent New Car) 20,481.15 $ 13,000.00-24,000.00
Utilities (Monthly) [ Edit ]
Basic (Electricity, Heating, Cooling, Water, Garbage) for 915 sq ft Apartment 126.67 $ 65.00-200.00
1 min. of Prepaid Mobile Tariff Local (No Discounts or Plans) 0.10 $ 0.09-0.20
Internet (60 Mbps or More, Unlimited Data, Cable/ADSL) 63.33 $ 30.00-98.00
Sports And Leisure [ Edit ]
Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult 23.95 $ 10.00-40.00
Tennis Court Rent (1 Hour on Weekend) 14.25 $ 10.00-20.00
Cinema, International Release, 1 Seat 11.50 $ 7.99-15.00
Childcare [ Edit ]
Preschool (or Kindergarten), Full Day, Private, Monthly for 1 Child 700.00 $ 200.00-900.00
International Primary School, Yearly for 1 Child 18,000.00 $ 18,000.00-18,000.00
Clothing And Shoes [ Edit ]
1 Pair of Jeans (Levis 501 Or Similar) 42.82 $ 18.00-60.00
1 Summer Dress in a Chain Store (Zara, H&M, ...) 36.90 $ 19.00-60.00
1 Pair of Nike Running Shoes (Mid-Range) 78.60 $ 40.00-110.00
1 Pair of Men Leather Business Shoes 96.09 $ 60.00-140.00
Rent Per Month [ Edit ]
Apartment (1 bedroom) in City Centre 1,416.11 $ 1,200.00-1,877.25
Apartment (1 bedroom) Outside of Centre 1,216.32 $ 1,000.00-1,450.00
Apartment (3 bedrooms) in City Centre 2,500.00 $ 1,850.00-3,300.00
Apartment (3 bedrooms) Outside of Centre 2,025.00 $ 1,500.00-2,900.00
Buy Apartment Price [ Edit ]
Price per Square Feet to Buy Apartment in City Centre 315.26 $ 275.00-330.66
Price per Square Feet to Buy Apartment Outside of Centre 152.26 $ 139.35-204.61
Salaries And Financing [ Edit ]
Average Monthly Net Salary (After Tax) 3,125.69 $
Mortgage Interest Rate in Percentages (%), Yearly, for 20 Years Fixed-Rate 4.23 3.25-4.54

Prices in Fort Lauderdale, Florida

This city had 90 different contributors in the past 18 months.
Some data are estimated due to a low number of contributors. If you are living here, please update our data.
Last update: November 2018
Sources and References: Info
No sources and references provided yet.
Add new source here:
URL:
Description:
Sign up for our newsletter:
Your email address:
This page in other languages:

DeutschLebenshaltungskosten in Fort Lauderdale
FrançaisCoût de la Vie à Fort Lauderdale
EspañolCoste de Vida en Fort Lauderdale

Leave a comment:
Your name: Sign In
Your email address (optional):
Your comment (no HTML):

5 Comments so far

#David on Sep 08, 2018 :
Your site is very messy. It has a very unprofessional appearance. Once a user inputs their preferred currency, leave it as the choice rather than asking to rechoose for each destination. There should be a facility to save selected prices under the destination headings so that users can create their own ready reckoner. You need to find sponsors to help you promote their products and services so that this site can become a go to for all savvy travellers. For each country, list the national average prices. For each destination within a country, you should just list the prices for things that are markedly different in price to those in the national averages.
#Administrator on Sep 09, 2016 :
Paul, please update the prices using an [Edit] link, otherwise it is not so helpful.
#Anonymous on Sep 08, 2016 :
3.25 for gas in FT Lauderdale? Where are you buying gas? Right now gas is btwn 2.19-2.39 depending where you get it. Regular gas, nor premium.

Bananas are .59/lb at Walmart & .69/lb at Publix.
#Paul Mancuso on Sep 07, 2016 :
Your numbers are so far off on what we pay for food in Fort Lauderdale versus what you have listed here. I pay .60 for a pound of potatoes, 3.25 for a gallon of milk, .40 for a pound of bananas, and there are others. In addition, if I take prices from Sam's Club it would be much less, especially for Eggs and Milk. Food pricing in the UK was terrible compared to here. Unless you are taking pricing from the corner gas station markets, your numbers at the "low" end are really the high end in most cities I looked at.
#stace6 ceasar on Jan 18, 2015 :
Looking for a studio or one bedroom apt need to be near supermarket and stores do not have car