NUMBEO

Cost of Living in Saint Louis

Summary about cost of living in Saint Louis:

Restaurants [ Edit ] Range
Meal, Inexpensive Restaurant 12.50 $ 10.00-20.00
Meal for 2 People, Mid-range Restaurant, Three-course 60.00 $ 40.00-75.00
McMeal at McDonalds (or Equivalent Combo Meal) 6.50 $ 6.00-8.00
Domestic Beer (1 pint draught) 4.00 $ 3.00-5.00
Imported Beer (12 oz small bottle) 5.00 $ 4.00-7.00
Cappuccino (regular) 3.93 $ 2.00-5.00
Coke/Pepsi (12 oz small bottle) 1.62 $ 1.20-2.00
Water (12 oz small bottle) 1.41 $ 1.00-2.00
Markets [ Edit ]
Milk (regular), (1 gallon) 3.20 $ 2.00-4.20
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 1.87 $ 1.00-3.00
Rice (white), (1 lb) 1.73 $ 0.99-3.00
Eggs (regular) (12) 2.18 $ 1.39-3.30
Local Cheese (1 lb) 4.18 $ 2.99-6.00
Chicken Breasts (Boneless, Skinless), (1 lb) 2.94 $ 1.99-4.00
Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 4.55 $ 3.70-5.85
Apples (1 lb) 1.91 $ 1.29-2.29
Banana (1 lb) 0.60 $ 0.49-0.79
Oranges (1 lb) 1.76 $ 1.17-2.29
Tomato (1 lb) 2.39 $ 1.69-3.29
Potato (1 lb) 0.67 $ 0.49-0.99
Onion (1 lb) 1.02 $ 0.88-1.63
Lettuce (1 head) 1.77 $ 1.49-2.50
Water (1.5 liter bottle) 1.55 $ 0.99-2.50
Bottle of Wine (Mid-Range) 11.50 $ 10.00-15.00
Domestic Beer (0.5 liter bottle) 2.06 $ 1.50-2.86
Imported Beer (12 oz small bottle) 2.07 $ 1.99-2.20
Cigarettes 20 Pack (Marlboro) 5.30 $ 4.85-6.25
Transportation [ Edit ]
One-way Ticket (Local Transport) 2.00 $ 2.00-2.50
Monthly Pass (Regular Price) 74.00 $ 60.00-78.00
Taxi Start (Normal Tariff) 3.00 $ 2.87-3.50
Taxi 1 mile (Normal Tariff) 2.00 $ 2.00-2.00
Taxi 1hour Waiting (Normal Tariff) 21.00 $ 15.00-22.00
Gasoline (1 gallon) 2.47 $ 2.15-2.72
Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline (Or Equivalent New Car) 20,910.00 $ 19,895.00-22,215.00
Toyota Corolla 1.6l 97kW Comfort (Or Equivalent New Car) 20,675.71 $ 17,843.00-35,000.00
Utilities (Monthly) [ Edit ]
Basic (Electricity, Heating, Cooling, Water, Garbage) for 915 sq ft Apartment 170.53 $ 80.95-250.00
1 min. of Prepaid Mobile Tariff Local (No Discounts or Plans) 0.10 $ 0.10-0.10
Internet (60 Mbps or More, Unlimited Data, Cable/ADSL) 53.65 $ 40.00-65.00
Sports And Leisure [ Edit ]
Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult 22.56 $ 10.00-50.00
Tennis Court Rent (1 Hour on Weekend) 13.67 $ 10.00-20.00
Cinema, International Release, 1 Seat 12.00 $ 10.00-15.00
Childcare [ Edit ]
Preschool (or Kindergarten), Full Day, Private, Monthly for 1 Child 857.00 $ 520.00-1,200.00
International Primary School, Yearly for 1 Child 14,000.00 $ 8,000.00-20,000.00
Clothing And Shoes [ Edit ]
1 Pair of Jeans (Levis 501 Or Similar) 43.19 $ 29.99-60.00
1 Summer Dress in a Chain Store (Zara, H&M, ...) 31.94 $ 20.00-50.00
1 Pair of Nike Running Shoes (Mid-Range) 72.32 $ 55.00-90.00
1 Pair of Men Leather Business Shoes 99.38 $ 60.00-150.00
Rent Per Month [ Edit ]
Apartment (1 bedroom) in City Centre 937.24 $ 650.00-1,200.00
Apartment (1 bedroom) Outside of Centre 721.00 $ 576.25-900.00
Apartment (3 bedrooms) in City Centre 1,448.21 $ 800.00-2,400.00
Apartment (3 bedrooms) Outside of Centre 1,293.00 $ 1,000.00-1,800.00
Buy Apartment Price [ Edit ]
Price per Square Feet to Buy Apartment in City Centre 161.08 $ 148.40-250.00
Price per Square Feet to Buy Apartment Outside of Centre 109.52 $ 76.50-200.00
Salaries And Financing [ Edit ]
Average Monthly Net Salary (After Tax) 3,069.56 $
Mortgage Interest Rate in Percentages (%), Yearly, for 20 Years Fixed-Rate 4.18 3.50-5.00

Prices in Saint Louis, Missouri

These data are based on 984 entries in the past 18 months from 129 different contributors.
Last update: March 2019
Sources and References: Info
Add new source here:
URL:
Description:
Sign up for our newsletter:
Your email address:
This page in other languages:

DeutschLebenshaltungskosten in St. Louis
ItalianoCosto della Vita a Saint Louis
FrançaisCoût de la Vie à Saint Louis
EspañolCosto de Vida en San Luis

Leave a comment:
Your name: Sign In
Your email address (optional):
Your comment (no HTML):

1 Comments so far

#John Hamilton on Nov 03, 2015 :
I have my receipt from ALDI right here. (I live in Alton, Illinois, which is a suburb of St. Louis.) A gallon of whole milk cost me $1.80, and a 10lb bag of Russet potatoes cost me $3.03 (or $0.30 per lb). You really have inflated prices for milk and potatoes on here. Meanwhile, I paid $1.27 per pound for onions at Walmart last week, so now I feel like I got gypped! Anyways, I only have these three items to directly compare to your numbers, and you were wrong on all three. I do not trust your numbers now.