NUMBEO

Cost of Living in Richmond

Summary about cost of living in Richmond:

Restaurants [ Edit ] Range
Meal, Inexpensive Restaurant 14.00 $ 12.00-17.00
Meal for 2 People, Mid-range Restaurant, Three-course 50.00 $ 40.00-60.00
McMeal at McDonalds (or Equivalent Combo Meal) 7.00 $ 7.00-7.69
Domestic Beer (1 pint draught) 4.00 $ 3.00-6.00
Imported Beer (11.2 oz small bottle) 5.00 $ 5.00-7.00
Cappuccino (regular) 3.33 $ 2.80-5.00
Coke/Pepsi (11.2 oz small bottle) 1.77 $ 1.50-2.50
Water (11.2 oz small bottle) 1.59 $ 1.00-2.00
Markets [ Edit ]
Milk (regular), (1 gallon) 2.91 $ 2.50-3.39
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 2.60 $ 1.89-2.99
Rice (white), (1 lb) 1.54 $ 1.00-3.00
Eggs (regular) (12) 1.78 $ 1.20-3.00
Local Cheese (1 lb) 5.50 $ 4.00-10.00
Chicken Breasts (Boneless, Skinless), (1 lb) 3.92 $ 2.00-10.00
Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 5.09 $ 3.00-8.00
Apples (1 lb) 1.39 $ 1.20-1.79
Banana (1 lb) 0.49 $ 0.49-0.49
Oranges (1 lb) 1.73 $ 1.00-3.00
Tomato (1 lb) 2.12 $ 1.49-2.99
Potato (1 lb) 0.85 $ 0.40-3.99
Onion (1 lb) 0.96 $ 0.69-3.00
Lettuce (1 head) 1.34 $ 1.00-2.00
Water (1.5 liter bottle) 1.79 $ 0.99-4.00
Bottle of Wine (Mid-Range) 13.50 $ 7.99-15.00
Domestic Beer (0.5 liter bottle) 2.58 $ 0.99-5.00
Imported Beer (11.2 oz small bottle) 2.92 $ 1.50-5.00
Cigarettes 20 Pack (Marlboro) 5.00 $ 4.75-6.00
Transportation [ Edit ]
One-way Ticket (Local Transport) 1.50 $ 1.50-2.00
Monthly Pass (Regular Price) 60.00 $ 30.00-60.00
Taxi Start (Normal Tariff) 2.50 $ 2.00-4.00
Taxi 1 mile (Normal Tariff) 3.00 $ 2.50-4.00
Taxi 1hour Waiting (Normal Tariff) 20.00 $ 10.00-30.00
Gasoline (1 gallon) 2.42 $ 2.12-2.74
Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline (Or Equivalent New Car) 20,000.00 $ 18,000.00-30,000.00
Toyota Corolla 1.6l 97kW Comfort (Or Equivalent New Car) 18,540.83 $ 17,500.00-22,000.00
Utilities (Monthly) [ Edit ]
Basic (Electricity, Heating, Cooling, Water, Garbage) for 915 sq ft Apartment 152.53 $ 85.00-240.00
1 min. of Prepaid Mobile Tariff Local (No Discounts or Plans) 0.10 $ 0.10-0.10
Internet (60 Mbps or More, Unlimited Data, Cable/ADSL) 62.56 $ 40.00-100.00
Sports And Leisure [ Edit ]
Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult 25.71 $ 10.00-40.00
Tennis Court Rent (1 Hour on Weekend) 8.33 $ 0.00-15.00
Cinema, International Release, 1 Seat 11.00 $ 9.00-12.00
Childcare [ Edit ]
Preschool (or Kindergarten), Full Day, Private, Monthly for 1 Child 900.00 $ 500.00-1,200.00
International Primary School, Yearly for 1 Child 15,333.33 $ 8,500.00-18,000.00
Clothing And Shoes [ Edit ]
1 Pair of Jeans (Levis 501 Or Similar) 42.72 $ 30.00-59.50
1 Summer Dress in a Chain Store (Zara, H&M, ...) 35.80 $ 20.00-50.00
1 Pair of Nike Running Shoes (Mid-Range) 66.71 $ 45.00-90.00
1 Pair of Men Leather Business Shoes 87.92 $ 65.00-150.00
Rent Per Month [ Edit ]
Apartment (1 bedroom) in City Centre 1,122.58 $ 800.00-1,359.00
Apartment (1 bedroom) Outside of Centre 936.41 $ 800.00-1,250.00
Apartment (3 bedrooms) in City Centre 1,641.25 $ 1,200.00-2,300.00
Apartment (3 bedrooms) Outside of Centre 1,353.12 $ 1,000.00-1,850.00
Buy Apartment Price [ Edit ]
Price per Square Feet to Buy Apartment in City Centre 210.23 $ 167.00-240.28
Price per Square Feet to Buy Apartment Outside of Centre 95.90 $ 83.40-115.00
Salaries And Financing [ Edit ]
Average Monthly Net Salary (After Tax) 2,894.70 $
Mortgage Interest Rate in Percentages (%), Yearly, for 20 Years Fixed-Rate 4.37 3.88-5.00

Prices in Richmond, Virginia

These data are based on 691 entries in the past 18 months from 84 different contributors.
Last update: October 2018
Sources and References: Info
No sources and references provided yet.
Add new source here:
URL:
Description:
Sign up for our newsletter:
Your email address:
This page in other languages:

DeutschLebenshaltungskosten in Richmond
EspañolCoste de Vida en Richmond
FrançaisCoût de la Vie à Richmond

Leave a comment:
Your name: Sign In
Your email address (optional):
Your comment (no HTML):

5 Comments so far

#Bill Lemmond on Oct 16, 2018 :
You will never get a significant response on utilities based on floor area of a dwelling, in the US, asking us to pick from a dropdown menu where all the choices are measured in square meters. We don't even calculate housing by square yards. I'm almost 60, and all I've ever seen or heard are measures in square feet. I am able and willing to do the very simple math and divide my home's square footage by 9, for a rough approximation of square meters. But from my experience of people, most of them won't bother.

I really am sorry the US hasn't gone metric. I think it shows a basic lack of maturity and considerable selfishness. But there it is.
##mb on Sep 13, 2018 :
#val c

"12 eggs cost near 5 dollars if you want to eat "real" eggs."

lol, wut? I've lived in Richmond for almost 20 years. The last time we went to buy eggs at Aldi it was $.70 for a dozen.
#val c on Jul 15, 2018 :
I live in Richmond since 2 years and I completely disagree with the prices written here. 12 eggs cost near 5 dollars if you want to eat "real" eggs.
A restaurant with 3 meals is 35 dollars minimum with 2 meals , the tip 20% is forgotten also. 1 meal is 15 to 20 dollars without tip.
TAXI 1 HOUR IS NOT 10 DOLLARS.!! 20 minutes of taxi Uber to go from downtown to the airport is 17 dollars (1 week ago)!
Globally, the price written are 30 to 70 %less than the reality.
Perhaps low cost Walmart is the reference ?
#Patricia on Dec 21, 2016 :
Which are best Senior friendly states to retire and live if you are a caregiver for an elderly parent
#Shenell Noel on Jun 03, 2015 :
Numbeo.com is a good website. It gives very specific information on to what the cost of living would be in a certain area. I am planning to live in Virginia. This helps me find out how much I will be spending in this area. I will know how to budget my money in a orderly fashion that will not make me go into debt which is good. I would totally recommend this website to people who are needing information on the cost of living in a certain area.