Cost of Living in Minneapolis

Summary about cost of living in Minneapolis, MN, United States:

Restaurants
Edit Range
Meal, Inexpensive Restaurant 15.50 $ 9.72-40.00
Meal for 2 People, Mid-range Restaurant, Three-course 65.00 $ 45.00-85.00
McMeal at McDonalds (or Equivalent Combo Meal) 9.00 $ 7.89-10.00
Domestic Beer (1 pint draught) 5.00 $ 4.00-8.00
Imported Beer (12 oz small bottle) 6.00 $ 5.00-8.64
Cappuccino (regular) 5.49 $ 3.50-8.00
Coke/Pepsi (12 oz small bottle) 2.01 $ 2.00-2.75
Water (12 oz small bottle) 1.85 $ 1.50-2.99
Markets
Edit
Milk (regular), (1 gallon) 3.23 $ 2.29-4.00
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 3.05 $ 1.59-5.00
Rice (white), (1 lb) 2.24 $ 1.00-2.89
Eggs (regular) (12) 2.76 $ 1.29-4.00
Local Cheese (1 lb) 4.87 $ 2.50-9.00
Chicken Fillets (1 lb) 4.44 $ 2.25-7.00
Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 6.51 $ 3.00-9.00
Apples (1 lb) 2.82 $ 1.50-4.00
Banana (1 lb) 0.85 $ 0.59-2.00
Oranges (1 lb) 2.43 $ 0.99-3.99
Tomato (1 lb) 2.07 $ 1.10-3.50
Potato (1 lb) 1.15 $ 0.50-2.99
Onion (1 lb) 1.28 $ 0.85-2.00
Lettuce (1 head) 1.74 $ 1.09-2.00
Water (1.5 liter bottle) 2.00 $ 0.80-3.49
Bottle of Wine (Mid-Range) 13.50 $ 8.00-20.00
Domestic Beer (0.5 liter bottle) 2.48 $ 1.43-3.85
Imported Beer (12 oz small bottle) 2.92 $ 1.65-6.00
Cigarettes 20 Pack (Marlboro) 10.07 $ 10.00-11.14
Transportation
Edit
One-way Ticket (Local Transport) 2.50 $ 2.00-2.50
Monthly Pass (Regular Price) 85.00 $ 54.00-100.00
Taxi Start (Normal Tariff) 3.75 $ 2.50-5.00
Taxi 1 mile (Normal Tariff) 2.50 $ 2.50-5.00
Taxi 1hour Waiting (Normal Tariff) 30.00 $ 25.00-60.00
Gasoline (1 gallon) 4.07 $ 3.50-4.59
Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline (Or Equivalent New Car) 23,000.00 $ 21,000.00-27,000.00
Toyota Corolla Sedan 1.6l 97kW Comfort (Or Equivalent New Car) 21,936.88 $ 20,000.00-25,000.00
Utilities (Monthly)
Edit
Basic (Electricity, Heating, Cooling, Water, Garbage) for 915 sq ft Apartment 141.50 $ 76.00-235.00
1 min. of Prepaid Mobile Tariff Local (No Discounts or Plans) 0.20 $ 0.05-0.25
Internet (60 Mbps or More, Unlimited Data, Cable/ADSL) 59.85 $ 40.00-75.00
Sports And Leisure
Edit
Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult 71.00 $ 30.00-100.00
Tennis Court Rent (1 Hour on Weekend) 24.40 $ 0.00-40.00
Cinema, International Release, 1 Seat 12.00 $ 10.00-15.00
Childcare
Edit
Preschool (or Kindergarten), Full Day, Private, Monthly for 1 Child 1,662.50 $ 1,100.00-2,333.33
International Primary School, Yearly for 1 Child 18,683.33 $ 9,600.00-27,000.00
Clothing And Shoes
Edit
1 Pair of Jeans (Levis 501 Or Similar) 40.67 $ 20.00-80.00
1 Summer Dress in a Chain Store (Zara, H&M, ...) 31.00 $ 20.00-50.00
1 Pair of Nike Running Shoes (Mid-Range) 76.27 $ 40.00-120.00
1 Pair of Men Leather Business Shoes 123.75 $ 60.00-200.00
Rent Per Month
Edit
Apartment (1 bedroom) in City Centre 1,573.29 $ 1,000.00-2,500.00
Apartment (1 bedroom) Outside of Centre 1,051.94 $ 800.00-1,419.50
Apartment (3 bedrooms) in City Centre 3,970.00 $ 3,500.00-6,500.00
Apartment (3 bedrooms) Outside of Centre 2,575.00 $ 2,200.00-3,000.00
Buy Apartment Price
Edit
Price per Square Feet to Buy Apartment in City Centre 542.39 $ 542.39-550.00
Price per Square Feet to Buy Apartment Outside of Centre 183.93 $ 172.12-200.00
Salaries And Financing
Edit
Average Monthly Net Salary (After Tax) 4,910.56 $
Mortgage Interest Rate in Percentages (%), Yearly, for 20 Years Fixed-Rate 5.43 5.43-5.43

Prices in Minneapolis, Minnesota

This city had 728 entries in the past 12 months by 134 different contributors.
Last update: June 2022
Sources and References
Sign up for our newsletter:
Your Email Address:
  
  
Leave a comment:

Your name: Sign In

Your email address (optional):

Your comment (no HTML):

4 Comments so far
Anonymous on Mar 01, 2022:
Water (1.5 liter bottle) in Minneapolis, MN costs 0.35$ (about 3 minutes ago)

Loaf of Fresh White Bread (500g) in Minneapolis, MN costs 0.99$ (about 3 minutes ago)



The bread I quoted is the soft foam from Bimbo Bakeries that most people buy. I always notice the loss-leader prices as I walk past. I buy the good stuff that you asked me not to enter.



I pay $3.56 for 1.5 pound loaf of white ‘Italian’ bread at Aldi [not organic, but few additives] and $7.xx for 2 pound loaf of real bread at a local artisan craft bakery.





I buy gallon jugs of reverse osmosis water, as city water flocculates in tea [looks terrible and stains cup] and leaves deposits in the pan in which I boiled the water.

At least the plastic residue is invisible. Jugs from a large bottling plant – not sure I trust grocery store to maintain the cheaper “refill self-service” reverse osmosis unit.



Water jugs have gone from 79 cents to 99 cents in past year. Refills were 39 cents last I looked.

Nice website – I’ll be back!
Rebecca on Jan 15, 2020:
I find the cost of basic utilities misleading because it's for a 915-sq-ft apartment. I don't know about elsewhere, but in Minneapolis in most apartments, heat, water, sewer, and garbage are paid by the landlord/management company. Of course, that means it's included in the rent; nevertheless, the cost of heating a single-family house, plus the other basic utilities of water/sewer/garbage hauling, electricity, and AC is much higher than $160/month. My father living alone in a 1700-sq-ft well-insulated house had combined utilities of $450+. The cost for his garbage hauling alone was $76/month, almost half of the supposed total cost of basic utilities.
Ryan Adams on Oct 18, 2019:
#Don # Scott - See the 'Healthcare' tab in the ribbon.
Scott Kara on Dec 10, 2018:
I second that shit Don Butler! Let's be transparent here, ladies and gentlemen. Don't sugar coat it.