Cost of Living in Buffalo

Summary of cost of living in Buffalo, NY, United States:

Restaurants
Edit Range
Meal, Inexpensive Restaurant 17.00 $ 15.00-20.00
Meal for 2 People, Mid-range Restaurant, Three-course 75.00 $ 63.00-150.00
McMeal at McDonalds (or Equivalent Combo Meal) 10.00 $ 10.00-13.00
Domestic Beer (1 pint draught) 5.25 $ 4.00-8.00
Imported Beer (12 oz small bottle) 6.00 $ 5.00-8.00
Cappuccino (regular) 4.63 $ 2.50-7.00
Coke/Pepsi (12 oz small bottle) 2.25 $ 1.80-3.00
Water (12 oz small bottle) 1.71 $ 1.50-2.00
Markets
Edit
Milk (regular), (1 gallon) 3.19 $ 2.39-3.60
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 3.40 $ 3.00-3.69
Rice (white), (1 lb) 2.21 $ 1.00-4.00
Eggs (regular) (12) 4.44 $ 2.40-9.28
Local Cheese (1 lb) 6.48 $ 3.49-20.00
Chicken Fillets (1 lb) 3.64 $ 1.99-9.00
Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 5.47 $ 2.12-16.00
Apples (1 lb) 2.71 $ 1.00-4.00
Banana (1 lb) 0.62 $ 0.49-1.00
Oranges (1 lb) 2.89 $ 1.00-7.00
Tomato (1 lb) 3.06 $ 1.00-5.00
Potato (1 lb) 1.57 $ 0.75-2.69
Onion (1 lb) 1.47 $ 0.75-2.90
Lettuce (1 head) 3.36 $ 2.00-5.49
Water (1.5 liter bottle) 2.04 $ 1.00-2.79
Bottle of Wine (Mid-Range) 12.00 $ 9.99-15.00
Domestic Beer (0.5 liter bottle) 3.00 $ 1.79-4.29
Imported Beer (12 oz small bottle) 4.55 $ 1.60-7.00
Cigarettes 20 Pack (Marlboro) 10.82 $ 10.00-12.00
Transportation
Edit
One-way Ticket (Local Transport) 2.00 $ 2.00-3.00
Monthly Pass (Regular Price) 75.00 $ 45.00-75.00
Taxi Start (Normal Tariff) 2.75 $ 2.40-3.50
Taxi 1 mile (Normal Tariff) 3.00 $ 2.00-3.00
Taxi 1hour Waiting (Normal Tariff) 50.00 $
Gasoline (1 gallon) 3.64 $ 3.49-3.85
Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline (Or Equivalent New Car) 30,000.00 $ 30,000.00-35,678.00
Toyota Corolla Sedan 1.6l 97kW Comfort (Or Equivalent New Car) 31,626.50 $ 23,000.00-42,564.00
Utilities (Monthly)
Edit
Basic (Electricity, Heating, Cooling, Water, Garbage) for 915 sq ft Apartment 196.00 $ 120.60-350.00
1 min. of Prepaid Mobile Tariff Local (No Discounts or Plans) 0.18 $ 0.10-0.25
Internet (60 Mbps or More, Unlimited Data, Cable/ADSL) 73.62 $ 60.00-89.00
Sports And Leisure
Edit
Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult 31.50 $ 20.00-50.00
Tennis Court Rent (1 Hour on Weekend) 47.50 $ 20.00-75.00
Cinema, International Release, 1 Seat 14.50 $ 12.00-15.00
Childcare
Edit
Preschool (or Kindergarten), Full Day, Private, Monthly for 1 Child 1,200.00 $ 600.00-1,800.00
International Primary School, Yearly for 1 Child 15,500.00 $ 12,500.00-20,000.00
Clothing And Shoes
Edit
1 Pair of Jeans (Levis 501 Or Similar) 51.00 $ 29.00-99.00
1 Summer Dress in a Chain Store (Zara, H&M, ...) 39.75 $ 20.00-79.00
1 Pair of Nike Running Shoes (Mid-Range) 88.28 $ 65.00-124.99
1 Pair of Men Leather Business Shoes 96.25 $ 55.00-189.00
Rent Per Month
Edit
Apartment (1 bedroom) in City Centre 1,352.73 $ 1,000.00-2,225.00
Apartment (1 bedroom) Outside of Centre 1,094.44 $ 800.00-1,750.00
Apartment (3 bedrooms) in City Centre 2,180.00 $ 1,100.00-6,500.00
Apartment (3 bedrooms) Outside of Centre 1,755.56 $ 1,200.00-3,200.00
Buy Apartment Price
Edit
Price per Square Feet to Buy Apartment in City Centre 659.30 $ 127.93-949.99
Price per Square Feet to Buy Apartment Outside of Centre 512.35 $ 87.05-749.99
Salaries And Financing
Edit
Average Monthly Net Salary (After Tax) 3,607.82 $
Mortgage Interest Rate in Percentages (%), Yearly, for 20 Years Fixed-Rate 5.68 5.43-6.95

Prices in Buffalo, New York

This city had 257 entries in the past 12 months by 47 different contributors.
Last update: May 2023
Sources and References
Distribution of Expenses Using Our Statistical Model:
Sign Up for Our Newsletter:
Your Email Address:
  
Leave a comment:

Your name: Sign In

Your email address (optional):

Your comment (no HTML):

2 Comments so far
Anonymous on Jan 29, 2023:
I wish there was a breakdown of how the cost of living for a single person is $1,111/month before rent. My experience is $2800.00. I don’t eat take out and spend next to nothing on alcohol entertainment and clothing.
Sarah on Oct 11, 2020:
can we talk about how buffalo has the 7th most expensive apples in the world!? how is that possible! i do agree with the average prices. marbs are up to $12 now. Sure you can find cheaper housing but like the one commenter said ya take your chances. but you Don't move to the buffalo inner city from across the world. so I'd say everything is accurate. Them apples tho!