NUMBEO

Cost of Living in Asheville

Summary about cost of living in Asheville:

Restaurants [ Edit ] Range
Meal, Inexpensive Restaurant 15.00 $ 10.00-20.00
Meal for 2 People, Mid-range Restaurant, Three-course 50.00 $ 40.00-70.00
McMeal at McDonalds (or Equivalent Combo Meal) 7.00 $ 6.00-7.00
Domestic Beer (1 pint draught) 4.00 $ 3.00-5.00
Imported Beer (11.2 oz small bottle) 4.50 $ 4.00-5.00
Cappuccino (regular) 3.67 $ 3.00-4.25
Coke/Pepsi (11.2 oz small bottle) 1.62 $ 1.00-2.00
Water (11.2 oz small bottle) 1.41 $ 1.00-2.00
Markets [ Edit ]
Milk (regular), (1 gallon) 2.95 $ 2.19-3.99
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 2.70 $ 1.75-3.00
Rice (white), (1 lb) 3.00 $ 2.00-5.00
Eggs (regular) (12) 2.40 $ 1.29-3.00
Local Cheese (1 lb) 8.75 $ 7.00-10.00
Chicken Breasts (Boneless, Skinless), (1 lb) 5.36 $ 3.80-8.00
Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 5.25 $ 4.00-6.99
Apples (1 lb) 2.70 $ 2.00-3.99
Banana (1 lb) 0.67 $ 0.64-0.75
Oranges (1 lb) 2.31 $ 1.00-4.00
Tomato (1 lb) 1.91 $ 1.49-2.00
Potato (1 lb) 1.25 $ 0.99-3.99
Onion (1 lb) 1.08 $ 0.79-2.99
Lettuce (1 head) 1.03 $ 0.89-1.25
Water (1.5 liter bottle) 1.75 $ 1.50-2.00
Bottle of Wine (Mid-Range) 12.00 $ 8.97-20.00
Domestic Beer (0.5 liter bottle) 2.00 $ 1.49-3.50
Imported Beer (11.2 oz small bottle) 2.83 $ 1.25-4.00
Pack of Cigarettes (Marlboro) 5.00 $ 5.00-6.00
Transportation [ Edit ]
One-way Ticket (Local Transport) 1.25 $ 1.00-1.50
Monthly Pass (Regular Price) 20.00 $ 20.00-25.00
Taxi Start (Normal Tariff) 2.50 $ 2.45-5.50
Taxi 1 mile (Normal Tariff) 3.65 $ 2.50-5.00
Taxi 1hour Waiting (Normal Tariff) 20.00 $ 12.00-25.00
Gasoline (1 gallon) 2.36 $ 2.15-2.65
Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline (Or Equivalent New Car) 25,000.00 $ 22,000.00-26,000.00
Toyota Corolla 1.6l 97kW Comfort (Or Equivalent New Car) 24,333.33 $ 20,000.00-32,000.00
Utilities (Monthly) [ Edit ]
Basic (Electricity, Heating, Cooling, Water, Garbage) for 915 sq ft Apartment 120.42 $ 58.19-233.82
1 min. of Prepaid Mobile Tariff Local (No Discounts or Plans) 0.10 $ 0.10-0.10
Internet (60 Mbps or More, Unlimited Data, Cable/ADSL) 59.25 $ 49.99-65.00
Sports And Leisure [ Edit ]
Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult 42.94 $ 30.00-50.00
Tennis Court Rent (1 Hour on Weekend) 20.00 $ 15.00-20.00
Cinema, International Release, 1 Seat 10.00 $ 7.50-10.50
Childcare [ Edit ]
Preschool (or Kindergarten), Private, Monthly for 1 Child 827.50 $ 760.00-900.00
International Primary School, Yearly for 1 Child 18,000.00 $ 18,000.00-30,000.00
Clothing And Shoes [ Edit ]
1 Pair of Jeans (Levis 501 Or Similar) 42.27 $ 30.00-60.00
1 Summer Dress in a Chain Store (Zara, H&M, ...) 43.80 $ 35.00-50.00
1 Pair of Nike Running Shoes (Mid-Range) 80.36 $ 65.00-100.00
1 Pair of Men Leather Business Shoes 110.89 $ 85.00-150.00
Rent Per Month [ Edit ]
Apartment (1 bedroom) in City Centre 1,166.67 $ 1,000.00-1,500.00
Apartment (1 bedroom) Outside of Centre 899.06 $ 750.00-1,100.00
Apartment (3 bedrooms) in City Centre 1,950.00 $ 1,600.00-3,000.00
Apartment (3 bedrooms) Outside of Centre 1,385.00 $ 1,200.00-1,800.00
Buy Apartment Price [ Edit ]
Price per Square Feet to Buy Apartment in City Centre 316.66 $ 200.00-699.99
Price per Square Feet to Buy Apartment Outside of Centre 164.33 $ 150.00-187.00
Salaries And Financing [ Edit ]
Average Monthly Net Salary (After Tax) 2,863.64 $
Mortgage Interest Rate in Percentages (%), Yearly, Fixed-Rate 3.75 3.20-5.00

Prices in Asheville, North Carolina

These data are based on 587 entries in the past 18 months from 78 different contributors.
Last update: December 2017
Sources and References: Info
No sources and references provided yet.
Add new source here:
URL:
Description:
Sign up for our newsletter:
Your email address:
Leave a comment:
Your name: Sign In
Your email address (optional):
Your comment (no HTML):

3 Comments so far

#dude on Nov 30, 2016 :
it would be great to know the lump sum cost of living
#Dave on Jan 29, 2016 :
Natural gas cost on a monthly budget for our 3200 sq. foot home is 73.00. This includes cost for heat, hot water heater, gas stove.
#john on Jan 15, 2015 :
Electrical heating costs is $150-250 (for a 1500-2000sf apartment/home) in the winter months in Asheville.
A lot of places are outdated and using appliances that are 20-25+ years old.