Cost of Living Estimator in Pisa, Italy

Use this tool to calculate allowance or adjustment if relocating to Pisa, Italy. To get more information about prices displayed on this page, please visit Cost of Living in Pisa.

Currency: Sticky Currency

Members of your household:

Eating lunch or dinner in restaurants: of the time

When eating in restaurants, you are choosing inexpensive restaurants: of the time

Drinking Coffee outside of your home:

Going out (cinema, nightlife, etc.):

Smoking (household overall): packs of cigarettes per day

Alcoholic beverages (consume):

At home, we are eating: food

Driving car:

Taking Taxi:

Paying for public transport tickets:

Sport Memberships:

Vacation and Travel:

Buying Clothing and Shoes :

Rent:

Number of your children going to kindergarten:

Number of your children going to the private school:

Select another city to see an estimate:
Restaurants 530.10 €
Meal, Inexpensive Restaurant 14.00 € x 8.68 = 121.52 €
McMeal at McDonalds (or Equivalent Combo Meal) 9.00 € x 3.72 = 33.48 €
Meal for 2 People, Mid-range Restaurant, Three-course 50.00 € x 6.20 = 310.00 €
Domestic Beer (1 pint draught) 5.00 € x 1.55 = 7.75 €
Imported Beer (12 oz small bottle) 4.00 € x 1.55 = 6.20 €
Coke/Pepsi (12 oz small bottle) 2.00 € x 4.65 = 9.30 €
Water (12 oz small bottle) 1.00 € x 4.65 = 4.65 €
Cappuccino (regular) 1.50 € x 24.80 = 37.20 €
Going out 111.30 €
Cinema, International Release, 1 Seat 8.50 € x 8.40 = 71.40 €
Domestic Beer (1 pint draught) 5.00 € x 1.05 = 5.25 €
Imported Beer (12 oz small bottle) 4.00 € x 1.05 = 4.20 €
Coke/Pepsi (12 oz small bottle) 2.00 € x 3.15 = 6.30 €
Water (12 oz small bottle) 1.00 € x 3.15 = 3.15 €
Cappuccino (regular) 1.50 € x 14.00 = 21.00 €
Cigarettes 0.00 €
Cigarettes 20 Pack (Marlboro) 6.00 € x 0.00 = 0.00 €
Food at Home 1,192.23 €
Milk (regular), (1 gallon) 5.54 € x 7.6433765 = 42.37 €
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 1.75 € x 31.8935027 = 55.68 €
Rice (white), (1 lb) 0.68 € x 25.5148021 = 17.36 €
Eggs (regular) (12) 2.92 € x 23.1466667 = 67.50 €
Local Cheese (1 lb) 7.26 € x 25.5148021 = 185.17 €
Chicken Fillets (1 lb) 5.19 € x 38.2722032 = 198.77 €
Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 7.71 € x 38.2722032 = 295.12 €
Apples (1 lb) 0.85 € x 76.5444064 = 64.81 €
Banana (1 lb) 0.81 € x 63.7870053 = 51.39 €
Oranges (1 lb) 0.95 € x 76.5444064 = 72.91 €
Tomato (1 lb) 1.19 € x 51.0296043 = 60.95 €
Potato (1 lb) 0.76 € x 51.0296043 = 38.58 €
Onion (1 lb) 0.72 € x 25.5148021 = 18.48 €
Lettuce (1 head) 1.00 € x 23.1466667 = 23.15 €
Drinks at Home 24.66 €
Domestic Beer (0.5 liter bottle) 1.48 € x 5.1190476 = 7.60 €
Imported Beer (12 oz small bottle) 2.04 € x 1.0238095 = 2.09 €
Bottle of Wine (Mid-Range) 5.50 € x 0.7678571 = 4.22 €
Water (1.5 liter bottle) 0.36 € x 30.00 = 10.75 €
Car and Gasoline 0.00 €
Gasoline (1 gallon) 6.70 € x 0.00 = 0.00 €
Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline (Or Equivalent New Car) 21,000.00 € x 0.00 = 0.00 €
Public Transport and Taxi 120.00 €
Taxi Start (Normal Tariff) 3.15 € x 0.00 = 0.00 €
Taxi 1 mile (Normal Tariff) 1.69 € x 0.00 = 0.00 €
Taxi 1hour Waiting (Normal Tariff) 24.00 € x 0.00 = 0.00 €
One-way Ticket (Local Transport) 1.70 € x 0.00 = 0.00 €
Monthly Pass (Regular Price) 30.00 € x 4.00 = 120.00 €
Leisure and Sport Memberships 256.67 €
Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult 49.17 € x 4.00 = 196.67 €
Tennis Court Rent (1 Hour on Weekend) 15.00 € x 4.00 = 60.00 €
Vacation and Travel (Monthly Approximate Amount) 0.00 €
Utilities 253.33 €
Basic (Electricity, Heating, Cooling, Water, Garbage) for 915 sq ft Apartment 177.98 € x 1.00 = 177.98 €
Mobile Phone Monthly Plan with Calls and 10GB+ Data 12.79 € x 4.00 = 51.18 €
Internet (60 Mbps or More, Unlimited Data, Cable/ADSL) 24.17 € x 1.00 = 24.17 €
Clothing and Shoes 114.84 €
1 Pair of Jeans (Levis 501 Or Similar) 67.50 € x 0.40 = 27.00 €
1 Summer Dress in a Chain Store (Zara, H&M, ...) 36.38 € x 0.40 = 14.55 €
1 Pair of Nike Running Shoes (Mid-Range) 66.56 € x 0.40 = 26.62 €
1 Pair of Men Leather Business Shoes 116.67 € x 0.40 = 46.67 €
Rent 0.00 €
Childcare and School Fees 0.00 €
Preschool (or Kindergarten), Full Day, Private, Monthly for 1 Child 400.00 € x 0.00 = 0.00 €
International Primary School, Yearly for 1 Child 11,400.00 € x 0.00 = 0.00 €
Other Goods and Services 220.56 €
Household Supplies, approximation using (Groceries index + 20) / 100.0 x 20EUR x 4 family members 69.62 €
Electronics, approximation using 30.0EUR * (household members + 1) formula 110.00 €
Other, approximation using Cost of Living Plus Rent Index 40.94 €
The overall estimate of monthly spending* 2,823.69 €

* Our estimator doesn't include insurance, health-related expenses, parking fees, or domestic help. It doesn't take into calculations income tax.

Use this tool to calculate allowance or adjustment if relocating to Pisa, Italy. To get more information about prices displayed on this page, please visit Cost of Living in Pisa.
Cost of Living Tools for Pisa: Basket Analysis | Cost of living Estimator | Historical Data | Price Rankings