NUMBEO

Cost of Living Estimator in Philadelphia, PA, United States

To get more information about data displayed at this page
please visit main page for Cost of Living in Philadelphia, PA.

Currency: Sticky Currency

Members of your household:

Eating lunch or dinner in restaurants: of the time

When eating in restaurants you are chosing inexpensive restaurants: of the time

Drinking Coffee outside of your home:

Going out (cinema, night life, etc.):

Smoking (household overall): packs of cigarettes per day

Alcoholic beverages (consume):

At home we are eating: food

Driving car:

Taking Taxi:

Paying for public transport tickets:

Sport Memberships:

Vacation and Travel:

Buying Clothing and Shoes :

Rent:

Number of your children going to the kindergarten:

Number of your children going to the private school:

Select another city to see an estimate:
Restaurants 637.37 $
Meal, Inexpensive Restaurant 15.00 $ x 8.68 = 130.20 $
McMeal at McDonalds (or Equivalent Combo Meal) 6.00 $ x 3.72 = 22.32 $
Meal for 2 People, Mid-range Restaurant, Three-course 57.50 $ x 6.20 = 356.50 $
Domestic Beer (1 pint draught) 5.00 $ x 1.55 = 7.75 $
Imported Beer (11.2 oz small bottle) 7.00 $ x 1.55 = 10.85 $
Coke/Pepsi (11.2 oz small bottle) 1.89 $ x 4.65 = 8.78 $
Water (11.2 oz small bottle) 1.31 $ x 4.65 = 6.10 $
Cappuccino (regular) 3.83 $ x 24.80 = 94.87 $
Going out 177.04 $
Cinema, International Release, 1 Seat 12.00 $ x 8.40 = 100.80 $
Domestic Beer (1 pint draught) 5.00 $ x 1.05 = 5.25 $
Imported Beer (11.2 oz small bottle) 7.00 $ x 1.05 = 7.35 $
Coke/Pepsi (11.2 oz small bottle) 1.89 $ x 3.15 = 5.95 $
Water (11.2 oz small bottle) 1.31 $ x 3.15 = 4.13 $
Cappuccino (regular) 3.83 $ x 14.00 = 53.55 $
Cigarettes 0.00 $
Cigarettes 20 Pack (Marlboro) 9.00 $ x 0.00 = 0.00 $
Food at Home 1,344.75 $
Milk (regular), (1 gallon) 4.05 $ x 7.6433765 = 30.95 $
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 2.85 $ x 31.8935027 = 90.92 $
Rice (white), (1 lb) 1.94 $ x 25.5148021 = 49.50 $
Eggs (regular) (12) 2.43 $ x 23.1466667 = 56.25 $
Local Cheese (1 lb) 5.65 $ x 25.5148021 = 144.10 $
Chicken Breasts (Boneless, Skinless), (1 lb) 3.64 $ x 38.2722032 = 139.48 $
Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 5.68 $ x 38.2722032 = 217.43 $
Apples (1 lb) 2.73 $ x 76.5444064 = 208.71 $
Banana (1 lb) 0.71 $ x 63.7870053 = 45.36 $
Oranges (1 lb) 1.46 $ x 76.5444064 = 112.01 $
Tomato (1 lb) 2.17 $ x 51.0296043 = 110.79 $
Potato (1 lb) 1.21 $ x 51.0296043 = 61.98 $
Onion (1 lb) 1.36 $ x 25.5148021 = 34.70 $
Lettuce (1 head) 1.84 $ x 23.1466667 = 42.56 $
Drinks at Home 92.93 $
Domestic Beer (0.5 liter bottle) 3.25 $ x 5.1190476 = 16.62 $
Imported Beer (11.2 oz small bottle) 4.71 $ x 1.0238095 = 4.82 $
Bottle of Wine (Mid-Range) 15.00 $ x 0.7678571 = 11.52 $
Water (1.5 liter bottle) 2.00 $ x 30.00 = 59.97 $
Car and Gasoline 0.00 $
Gasoline (1 gallon) 2.77 $ x 0.00 = 0.00 $
Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline (Or Equivalent New Car) 22,000.00 $ x 0.00 = 0.00 $
Public Transport and Taxi 384.00 $
Taxi Start (Normal Tariff) 2.75 $ x 0.00 = 0.00 $
Taxi 1 mile (Normal Tariff) 2.50 $ x 0.00 = 0.00 $
Taxi 1hour Waiting (Normal Tariff) 25.00 $ x 0.00 = 0.00 $
One-way Ticket (Local Transport) 2.50 $ x 0.00 = 0.00 $
Monthly Pass (Regular Price) 96.00 $ x 4.00 = 384.00 $
Leisure and Sport Memberships 325.00 $
Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult 34.58 $ x 4.00 = 138.33 $
Tennis Court Rent (1 Hour on Weekend) 46.67 $ x 4.00 = 186.67 $
Vacation and Travel (Monthly Approximate Amount) 0.00 $
Utilities 237.40 $
Basic (Electricity, Heating, Cooling, Water, Garbage) for 915 sq ft Apartment 163.29 $ x 1.00 = 163.29 $
1 min. of Prepaid Mobile Tariff Local (No Discounts or Plans) 0.10 $ x 80.00 = 8.00 $
Internet (60 Mbps or More, Unlimited Data, Cable/ADSL) 66.11 $ x 1.00 = 66.11 $
Clothing and Shoes 99.66 $
1 Pair of Jeans (Levis 501 Or Similar) 39.06 $ x 0.40 = 15.62 $
1 Summer Dress in a Chain Store (Zara, H&M, ...) 31.93 $ x 0.40 = 12.77 $
1 Pair of Nike Running Shoes (Mid-Range) 76.00 $ x 0.40 = 30.40 $
1 Pair of Men Leather Business Shoes 102.15 $ x 0.40 = 40.86 $
Rent 0.00 $
Childcare 0.00 $
Preschool (or Kindergarten), Full Day, Private, Monthly for 1 Child 1,011.70 $ x 0.00 = 0.00 $
International Primary School, Yearly for 1 Child 19,920.00 $ x 0.00 = 0.00 $
Other Goods and Services 296.70 $
Household Supplies, approximation using (Groceries index + 20) / 100.0 x 20EUR x 4 family members 97.50 $
Electronics, approximation using 20.0EUR * (household members + 1) formula 116.20 $
Other, approximation using Cost of Living Plus Rent Index 83.00 $
Overall estimate monthly spending* 3,594.84 $

* Note that our estimator is limited in number of items it uses to do an estimate. It doesn't include insurance, health related expenses, parking fees or domestic help. It doesn't take into calculations income tax.

To get more information about data displayed at this page
please visit main page for Cost of Living in Philadelphia, PA.
Cost of Living Tools for Philadelphia, PA: Basket Analysis | Cost of living Estimator | Historical Data | Price Rankings