NUMBEO

Food Prices in Waukesha, WI, United States

We need more contributors for Waukesha, WI to increase our data quality.

Do you live in Waukesha, WI? Add data for Waukesha, WI

Also, consider looking into aggregate data for Average in United States

Recommended Minimum Amount of Money for food (2400 calories, Western food types)

Milk (regular), (0.25 liter) 0.17 $
Loaf of Fresh White Bread (125.00 g) 0.55 $
Rice (white), (0.10 kg) 0.41 $
Eggs (regular) (2.40) 0.30 $
Local Cheese (0.10 kg) 0.99 $
Chicken Breasts (Boneless, Skinless), (0.15 kg) 1.53 $
Beef Round (0.15 kg) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 1.66 $
Apples (0.30 kg) 1.16 $
Banana (0.25 kg) 0.28 $
Oranges (0.30 kg) 0.78 $
Tomato (0.20 kg) 0.76 $
Potato (0.20 kg) 0.32 $
Onion (0.10 kg) 0.19 $
Lettuce (0.20 head) 0.32 $
Daily recommended minimum amount of money for food per person9.40 $
Monthly recommended minimum amount of money for food per person
(assuming 31 days per month)
291.31 $

Recommended Minimum Amount of Money for food (2400 calories, Asian food types)

Loaf of Fresh White Bread (50.00 g) 0.22 $
Rice (white), (0.25 kg) 1.03 $
Eggs (regular) (2.40) 0.30 $
Chicken Breasts (Boneless, Skinless), (0.20 kg) 2.04 $
Beef Round (0.10 kg) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 1.11 $
Apples (0.25 kg) 0.96 $
Banana (0.25 kg) 0.28 $
Oranges (0.15 kg) 0.39 $
Tomato (0.20 kg) 0.76 $
Potato (0.20 kg) 0.32 $
Onion (0.10 kg) 0.19 $
Lettuce (0.10 head) 0.16 $
Daily recommended minimum amount of money for food per person7.75 $
Monthly recommended minimum amount of money for food per person
(assuming 31 days per month)
240.20 $

Food prices

[ Edit ] Range
Milk (regular), (1 gallon) 2.50 $ 1.66-3.20
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 2.00 $ 1.19-3.00
Rice (white), (1 lb) 1.86 $ 0.80-3.00
Eggs (regular) (12) 1.50 $ 0.90-2.29
Local Cheese (1 lb) 4.47 $ 1.89-6.00
Chicken Breasts (Boneless, Skinless), (1 lb) 4.62 $ 2.00-5.69
Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 5.03 $ 2.00-7.00
Apples (1 lb) 1.75 $ 0.99-2.99
Banana (1 lb) 0.50 $ 0.26-0.90
Oranges (1 lb) 1.17 $ 0.50-2.99
Tomato (1 lb) 1.72 $ 0.85-2.00
Potato (1 lb) 0.74 $ 0.30-2.00
Onion (1 lb) 0.86 $ 0.35-2.00
Lettuce (1 head) 1.59 $ 0.89-3.00

Last update: January 2020
Sign up for our newsletter:
Your email address:
Leave a comment:
Your name: Sign In
Your email address (optional):
Your comment (no HTML):

1 Comments so far

#Derek Hunter-Reed on Feb 22, 2017 :
I think that this website really helped with finding the average cost of a lot of common goods that people like to get or purchase. I do believe, however, that more items should be added in order to get a broader range of items that people buy. There are still things like Celery that weren't on the list, which is just a minor example. Otherwise, very helpful.