NUMBEO

Food Prices in Reno, NV, United States

Recommended Minimum Amount of Money for food (2400 calories, Western food types)

Milk (regular), (0.25 liter) 0.17 $
Loaf of Fresh White Bread (125.00 g) 0.35 $
Rice (white), (0.10 kg) 0.22 $
Eggs (regular) (2.40) 0.37 $
Local Cheese (0.10 kg) 0.78 $
Chicken Breasts (Boneless, Skinless), (0.15 kg) 0.88 $
Beef Round (0.15 kg) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 1.22 $
Apples (0.30 kg) 0.73 $
Banana (0.25 kg) 0.40 $
Oranges (0.30 kg) 0.60 $
Tomato (0.20 kg) 0.41 $
Potato (0.20 kg) 0.39 $
Onion (0.10 kg) 0.19 $
Lettuce (0.20 head) 0.19 $
Daily recommended minimum amount of money for food per person6.92 $
Monthly recommended minimum amount of money for food per person
(assuming 31 days per month)
214.61 $

Recommended Minimum Amount of Money for food (2400 calories, Asian food types)

Loaf of Fresh White Bread (50.00 g) 0.14 $
Rice (white), (0.25 kg) 0.56 $
Eggs (regular) (2.40) 0.37 $
Chicken Breasts (Boneless, Skinless), (0.20 kg) 1.18 $
Beef Round (0.10 kg) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 0.82 $
Apples (0.25 kg) 0.61 $
Banana (0.25 kg) 0.40 $
Oranges (0.15 kg) 0.30 $
Tomato (0.20 kg) 0.41 $
Potato (0.20 kg) 0.39 $
Onion (0.10 kg) 0.19 $
Lettuce (0.10 head) 0.10 $
Daily recommended minimum amount of money for food per person5.46 $
Monthly recommended minimum amount of money for food per person
(assuming 31 days per month)
169.25 $

Food prices from our Cost of Living Section

[ Edit ] Range
Milk (regular), (1 gallon) 2.60 $ 2.00-3.50
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 1.28 $ 0.88-2.50
Rice (white), (1 lb) 1.02 $ 0.70-2.00
Eggs (regular) (12) 1.84 $ 1.00-3.19
Local Cheese (1 lb) 3.56 $ 2.50-4.50
Chicken Breasts (Boneless, Skinless), (1 lb) 2.67 $ 1.81-3.50
Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 3.70 $ 2.00-8.00
Apples (1 lb) 1.10 $ 0.88-2.00
Banana (1 lb) 0.72 $ 0.50-0.98
Oranges (1 lb) 0.91 $ 0.79-1.00
Tomato (1 lb) 0.94 $ 0.88-2.50
Potato (1 lb) 0.89 $ 0.60-1.00
Onion (1 lb) 0.87 $ 0.70-0.98
Lettuce (1 head) 0.97 $ 0.88-1.99

Last update: September 2017
Sign up for our newsletter:
Your email address:
Leave a comment:
Your name: Sign In
Your email address (optional):
Your comment (no HTML):

2 Comments so far

#Anonymous on Aug 11, 2017 :
Um... this is only accurate if you are buying worst quality non organic foods. Free range eggs are going to cost you $5-$7 for a dozen. All the produce prices are double for organic. Hormone free meats run $10- $20 per lb.
#ashley on Jul 05, 2015 :
thank you so much! exactly what i was looking for!