NUMBEO

Food Prices in New York, NY, United States

Recommended Minimum Amount of Money for food (2400 calories, Western food types)

Milk (regular), (0.25 liter) 0.26 $
Loaf of Fresh White Bread (125.00 g) 0.82 $
Rice (white), (0.10 kg) 0.71 $
Eggs (regular) (2.40) 0.58 $
Local Cheese (0.10 kg) 1.21 $
Chicken Breasts (Boneless, Skinless), (0.15 kg) 1.58 $
Beef Round (0.15 kg) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 2.02 $
Apples (0.30 kg) 1.61 $
Banana (0.25 kg) 0.59 $
Oranges (0.30 kg) 1.40 $
Tomato (0.20 kg) 0.94 $
Potato (0.20 kg) 0.58 $
Onion (0.10 kg) 0.30 $
Lettuce (0.20 head) 0.43 $
Daily recommended minimum amount of money for food per person13.03 $
Monthly recommended minimum amount of money for food per person
(assuming 31 days per month)
403.84 $

Recommended Minimum Amount of Money for food (2400 calories, Asian food types)

Loaf of Fresh White Bread (50.00 g) 0.33 $
Rice (white), (0.25 kg) 1.78 $
Eggs (regular) (2.40) 0.58 $
Chicken Breasts (Boneless, Skinless), (0.20 kg) 2.11 $
Beef Round (0.10 kg) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 1.35 $
Apples (0.25 kg) 1.34 $
Banana (0.25 kg) 0.59 $
Oranges (0.15 kg) 0.70 $
Tomato (0.20 kg) 0.94 $
Potato (0.20 kg) 0.58 $
Onion (0.10 kg) 0.30 $
Lettuce (0.10 head) 0.22 $
Daily recommended minimum amount of money for food per person10.81 $
Monthly recommended minimum amount of money for food per person
(assuming 31 days per month)
335.07 $

Food prices from our Cost of Living Section

[ Edit ] Range
Milk (regular), (1 gallon) 3.94 $ 2.89-5.69
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 2.96 $ 2.00-4.00
Rice (white), (1 lb) 3.23 $ 2.00-5.00
Eggs (regular) (12) 2.91 $ 2.00-4.00
Local Cheese (1 lb) 5.48 $ 3.40-8.00
Chicken Breasts (Boneless, Skinless), (1 lb) 4.78 $ 2.99-8.00
Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 6.11 $ 3.99-10.00
Apples (1 lb) 2.43 $ 1.09-4.00
Banana (1 lb) 1.08 $ 0.50-2.00
Oranges (1 lb) 2.11 $ 1.00-3.50
Tomato (1 lb) 2.13 $ 1.09-3.00
Potato (1 lb) 1.31 $ 0.99-2.99
Onion (1 lb) 1.37 $ 0.80-2.00
Lettuce (1 head) 2.15 $ 1.39-3.00

Last update: September 2017
Sign up for our newsletter:
Your email address:
Leave a comment:
Your name: Sign In
Your email address (optional):
Your comment (no HTML):

5 Comments so far

#Anonymous on Aug 10, 2015 :
Your Aug 2015 "Data Used For This Analysis" prices are misleadingly high, even at the bottom of the ranges you quote; real [careful] shoppers in my northern Washington Heights neighborhood's 4+ Markets pay about the following:
MILK: $3.20/gal [for Dry Powder in 20qt size]
BREAD: $2.00/lb [your 'Range' low = our 'Sale' price]
RICE: $0.40/lb [$20lb/$8 "Sale" - it stores forever]
EGGS: $2.25/MedDoz [equivalent available almost every other week]
CHEESE: $2.00/8xBlock [your 'Range' Low = our 'Sale' price]
CUTLET: $2.00/lb [it's a rare week we're not offered this price]
. . . . . . . . .
My 'best price' for the last of your 5 is about 1/2 your 'Low Range'
though this requires 1 or 2 weekly 1.5+ mile walking/shopping circuits.
As to your "Avg", only young 1st-Timers just learning the ropes and the top
10% pay through the nose like this, even here in Manhattan.

And, for those needing a car, stores like Aldi & Costco offer even greater savings.
[Jarlsberg $5.75, Yogurt $2/qt, FrzMeatBalls 6lb@$18, PotatoSalad 2lb@$2.59].

As a practical matter, I'd "get by" on $250/mo though $300 is probably more realistic.
#Ansar Kszmi on Jul 20, 2015 :
I am whole sailer of white rice in pakistan.any one want to buy.plz contact with me .00923212610005
#hayzoos on Dec 12, 2014 :
my names calvin khadiear follow me in instagram
@calvinkadiear im single and ready to mingle bitches
#la on Oct 28, 2014 :
LOLOLOL noone is going to help #troll but it is 4,000,000$ get rekt
#hi. on Apr 08, 2014 :
im doing this math project and i need how much money it costs to pay food for 4 people for a year in NY. any help would be SO appreciated. thx:)