NUMBEO

Food Prices in Lagos, Nigeria

Recommended Minimum Amount of Money for food (2400 calories, Western food types)

Milk (regular), (0.25 liter) 219.50 ₦
Loaf of Fresh White Bread (125.00 g) 89.97 ₦
Rice (white), (0.10 kg) 104.44 ₦
Eggs (regular) (2.40) 116.36 ₦
Local Cheese (0.10 kg) 171.25 ₦
Chicken Breasts (Boneless, Skinless), (0.15 kg) 229.17 ₦
Beef Round (0.15 kg) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 225.00 ₦
Apples (0.30 kg) 267.50 ₦
Banana (0.25 kg) 127.08 ₦
Oranges (0.30 kg) 247.00 ₦
Tomato (0.20 kg) 130.00 ₦
Potato (0.20 kg) 110.00 ₦
Onion (0.10 kg) 36.00 ₦
Lettuce (0.20 head) 93.33 ₦
Daily recommended minimum amount of money for food per person2,166.61 ₦
Monthly recommended minimum amount of money for food per person
(assuming 31 days per month)
67,164.82 ₦

Recommended Minimum Amount of Money for food (2400 calories, Asian food types)

Loaf of Fresh White Bread (50.00 g) 35.99 ₦
Rice (white), (0.25 kg) 261.11 ₦
Eggs (regular) (2.40) 116.36 ₦
Chicken Breasts (Boneless, Skinless), (0.20 kg) 305.56 ₦
Beef Round (0.10 kg) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 150.00 ₦
Apples (0.25 kg) 222.92 ₦
Banana (0.25 kg) 127.08 ₦
Oranges (0.15 kg) 123.50 ₦
Tomato (0.20 kg) 130.00 ₦
Potato (0.20 kg) 110.00 ₦
Onion (0.10 kg) 36.00 ₦
Lettuce (0.10 head) 46.67 ₦
Daily recommended minimum amount of money for food per person1,665.18 ₦
Monthly recommended minimum amount of money for food per person
(assuming 31 days per month)
51,620.68 ₦

Food prices

[ Edit ] Range
Milk (regular), (1 gallon) 3,323.59 ₦ 2,271.25-5,678.12
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 326.46 ₦ 226.80-362.87
Rice (white), (1 lb) 473.75 ₦ 181.44-907.19
Eggs (regular) (12) 581.82 ₦ 450.00-900.00
Local Cheese (1 lb) 776.78 ₦ 385.55-1,133.98
Chicken Breasts (Boneless, Skinless), (1 lb) 692.99 ₦ 544.31-997.90
Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 680.39 ₦ 272.16-1,133.98
Apples (1 lb) 404.45 ₦ 226.80-680.39
Banana (1 lb) 230.58 ₦ 136.08-340.19
Oranges (1 lb) 373.46 ₦ 204.12-544.31
Tomato (1 lb) 294.84 ₦ 136.08-680.39
Potato (1 lb) 249.48 ₦ 181.44-362.87
Onion (1 lb) 163.29 ₦ 113.40-226.80
Lettuce (1 head) 466.67 ₦ 100.00-1,000.00

Last update: October 2019
Sign up for our newsletter:
Your email address:
Leave a comment:
Your name: Sign In
Your email address (optional):
Your comment (no HTML):

11 Comments so far

#Anonymous on Mar 14, 2019 :
Which of these charts is current to what prices are?
#Anonymous on Dec 24, 2018 :
Even with less than $150, you can survive in Nigeria. Unless you want to eat like a king and probably become extravagant
#Bernard S. Oranika on Dec 17, 2018 :
I’m interested in the current price of bag of rice, beans, Garri, flour, fruits: such as showanshop, mango,, oranges,
Bag of cement , trip of sharp sand, trip of clay sand, or laterite, trip of granite big or small. Etc.

What about iron rods of different diameters and length ?
Woods: different sizes and dimensions. Jacuzzi tubs, Normal sized bathroom setts. Please a commodity of interest or the one you are an expert on and possible contact information.
#Bernard S. Oranika on Dec 17, 2018 :
I appreciate a site like this. It appears to be a place to go for genuine discussion of the price of commodities.
#Edwin on Nov 11, 2018 :
I've been to Nigeria twice and noticed that some things are cheap.the things I found expensive are green vegetables,beef and chicken.i hate to rice but had to buy it as it is very affordable at the markets or even in restaurants.tomato and onions were also on the higher side.however one can survive on $150 per month and still eat like a king.My comparisons were based on Zambian prices my home country coz in Zambia we spend $250 per month on a family of 4
#meme on Jun 13, 2018 :
How much does it cost per day there in american dollars to eat then?
#Sam on Aug 21, 2017 :
Dear Brett Hunter,
The lady definitely wants to scam and i hope you did not fall for it. It doesnt cost $30 daily to feed in lagog
#Brett Hunter on Jan 27, 2017 :
A woman I met on facebook is telling me it costs her $30 usd a day for food. I told her that sounds impossible because here in the USA I survive on $125 a month for my food expenses and I am retired and do not eat at restaurant but once or twice a month.
Is she trying to swindle money from me asking for $200usd a month for food for herself in Lagos? She claims she really needs $300usd to eat well but $200usd will get her by. Is she scamming me?
#ben edon on Sep 22, 2016 :
I thank you for the effort in your daily/monthly estimated consumption of food per person. How does these affect a monthly salary earner of N18,000 and a family of six, a couple and 4 kids.
#Rich on Apr 13, 2016 :
pls i am begging the leaders of this country to do something about this expensive and cost of things.
#Sabarinath on Jan 05, 2016 :
Whether the Vegetarians can find food in Nigeria?If So what will be the rate/Day?