Food Prices in Frankfurt, Germany

Recommended Minimum Amount of Money for food (2400 calories, Western food types)

Milk (regular), (0.25 liter) 0.22 €
Loaf of Fresh White Bread (125.00 g) 0.29 €
Rice (white), (0.10 kg) 0.17 €
Eggs (regular) (2.40) 0.45 €
Local Cheese (0.10 kg) 0.81 €
Chicken Fillets (0.15 kg) 0.98 €
Beef Round (0.15 kg) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 1.37 €
Apples (0.30 kg) 0.70 €
Banana (0.25 kg) 0.42 €
Oranges (0.30 kg) 0.54 €
Tomato (0.20 kg) 0.45 €
Potato (0.20 kg) 0.29 €
Onion (0.10 kg) 0.14 €
Lettuce (0.20 head) 0.28 €
Daily recommended minimum amount of money for food per person7.14 €
Monthly recommended minimum amount of money for food per person
(assuming 31 days per month)
221.21 €

Recommended Minimum Amount of Money for food (2400 calories, Asian food types)

Loaf of Fresh White Bread (50.00 g) 0.12 €
Rice (white), (0.25 kg) 0.43 €
Eggs (regular) (2.40) 0.45 €
Chicken Fillets (0.20 kg) 1.31 €
Beef Round (0.10 kg) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 0.91 €
Apples (0.25 kg) 0.58 €
Banana (0.25 kg) 0.42 €
Oranges (0.15 kg) 0.27 €
Tomato (0.20 kg) 0.45 €
Potato (0.20 kg) 0.29 €
Onion (0.10 kg) 0.14 €
Lettuce (0.10 head) 0.14 €
Daily recommended minimum amount of money for food per person5.53 €
Monthly recommended minimum amount of money for food per person
(assuming 31 days per month)
171.38 €

Food prices

[ Edit ] Range
Milk (regular), (1 gallon) 3.38 € 2.27-4.54
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 1.07 € 0.54-2.72
Rice (white), (1 lb) 0.78 € 0.45-1.00
Eggs (regular) (12) 2.27 € 1.32-3.23
Local Cheese (1 lb) 3.67 € 1.81-9.07
Chicken Fillets (1 lb) 2.97 € 1.36-4.00
Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 4.14 € 2.27-9.07
Apples (1 lb) 1.06 € 0.68-1.36
Banana (1 lb) 0.77 € 0.45-1.36
Oranges (1 lb) 0.82 € 0.45-1.36
Tomato (1 lb) 1.03 € 0.54-1.40
Potato (1 lb) 0.66 € 0.27-1.13
Onion (1 lb) 0.62 € 0.45-0.91
Lettuce (1 head) 1.40 € 0.80-3.00
Sign up for our newsletter:
Your Email Address:
Leave a comment:

Your name: Sign In

Your email address (optional):

Your comment (no HTML):

1 Comments so far
Akshya. CK on Feb 04, 2018:
Record the daily expenditure, quantities bought and price paid per unit of the daily purchase of your family for two weeks. (such as rice, toor dal, tomato, onions and milk). How has the price change affected your family?
Please find this answer