NUMBEO

Food Prices in Anchorage, AK, United States

Recommended Minimum Amount of Money for food (2400 calories, Western food types)

Milk (regular), (0.25 liter) 0.26 $
Loaf of Fresh White Bread (125.00 g) 0.80 $
Rice (white), (0.10 kg) 0.70 $
Eggs (regular) (2.40) 0.60 $
Local Cheese (0.10 kg) 1.43 $
Chicken Breasts (Boneless, Skinless), (0.15 kg) 2.30 $
Beef Round (0.15 kg) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 2.79 $
Apples (0.30 kg) 1.89 $
Banana (0.25 kg) 0.53 $
Oranges (0.30 kg) 1.36 $
Tomato (0.20 kg) 0.88 $
Potato (0.20 kg) 0.46 $
Onion (0.10 kg) 0.29 $
Lettuce (0.20 head) 0.35 $
Daily recommended minimum amount of money for food per person14.64 $
Monthly recommended minimum amount of money for food per person
(assuming 31 days per month)
453.85 $

Recommended Minimum Amount of Money for food (2400 calories, Asian food types)

Loaf of Fresh White Bread (50.00 g) 0.32 $
Rice (white), (0.25 kg) 1.74 $
Eggs (regular) (2.40) 0.60 $
Chicken Breasts (Boneless, Skinless), (0.20 kg) 3.07 $
Beef Round (0.10 kg) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 1.86 $
Apples (0.25 kg) 1.58 $
Banana (0.25 kg) 0.53 $
Oranges (0.15 kg) 0.68 $
Tomato (0.20 kg) 0.88 $
Potato (0.20 kg) 0.46 $
Onion (0.10 kg) 0.29 $
Lettuce (0.10 head) 0.17 $
Daily recommended minimum amount of money for food per person12.19 $
Monthly recommended minimum amount of money for food per person
(assuming 31 days per month)
377.75 $

Food prices from our Cost of Living Section

[ Edit ] Range
Milk (regular), (1 gallon) 3.94 $ 3.50-5.00
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 2.89 $ 2.00-3.99
Rice (white), (1 lb) 3.17 $ 1.99-5.00
Eggs (regular) (12) 3.02 $ 2.19-4.00
Local Cheese (1 lb) 6.50 $ 5.79-9.24
Chicken Breasts (Boneless, Skinless), (1 lb) 6.96 $ 3.79-10.00
Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 8.45 $ 4.99-13.00
Apples (1 lb) 2.86 $ 1.94-4.00
Banana (1 lb) 0.96 $ 0.89-1.00
Oranges (1 lb) 2.05 $ 1.50-2.99
Tomato (1 lb) 2.00 $ 1.50-2.99
Potato (1 lb) 1.05 $ 0.99-1.19
Onion (1 lb) 1.33 $ 1.00-2.00
Lettuce (1 head) 1.73 $ 1.29-2.00

Last update: April 2018
Sign up for our newsletter:
Your email address:
Leave a comment:
Your name: Sign In
Your email address (optional):
Your comment (no HTML):

3 Comments so far

#Steve on Jun 20, 2015 :
I was surprised and disappointed to see how expensive seafood is in Alaska(where most of it originates). Its higher than any place I've been in the lower 48.
#Robert Richards on Apr 28, 2015 :
Alaska is part of the United States, not Canada. If your talking about prices, then you should be using the U.S. measures and not the metric system. The U.S. including Alaska does not use the metric system, and you should say a gallon of milk not liter; a loaf of bread is either a pound (16 oz.) or 24 oz., not grams. And everything else is measured in oz. or lbs. not kilograms. If you're doing a report like this, you should make sure you do it the right way. And I am sure a gallon of milk would be quite high like near $4.00 and maybe higher per gallon. Your site stinks.
#Kyle on Jan 24, 2015 :
Wow here in Idaho Less then $10 fur a spaghetti meal thats if you don't get fancy I just get a box of pasta prego sauce, two cans of tomato sauce and paste and garlic bread I dont do the fancy way you described it