NUMBEO

Cost of Living in Blantyre

We need more contributors for Blantyre to increase our data quality.

Do you live in Blantyre? Add data for Blantyre

Consider looking into aggregate data for Average in Malawi

Restaurants [ Edit ] Range
Meal, Inexpensive Restaurant 2.88 $ 1.52-4.35
Meal for 2 People, Mid-range Restaurant, Three-course 27.74 $ 27.67-38.09
McMeal at McDonalds (or Equivalent Combo Meal) 4.73 $ 4.14-5.00
Domestic Beer (1 pint draught) 0.98 $ 0.50-1.49
Imported Beer (11.2 oz small bottle) 1.50 $ 1.00-3.49
Cappuccino (regular) 2.17 $ 1.66-5.00
Coke/Pepsi (11.2 oz small bottle) 0.39 $ 0.30-0.77
Water (11.2 oz small bottle) 0.32 $ 0.21-0.70
Markets [ Edit ]
Milk (regular), (1 gallon) 3.90 $ 1.58-6.34
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 0.38 $ 0.38-0.50
Rice (white), (1 lb) 0.64 $ 0.41-0.95
Eggs (regular) (12) 1.12 $ 1.12-1.60
Local Cheese (1 lb) 3.84 $ 3.84-6.33
Chicken Breasts (Boneless, Skinless), (1 lb) 1.06 $ 0.76-1.36
Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 1.38 $ 1.12-2.57
Apples (1 lb) 1.18 $ 0.79-1.58
Banana (1 lb) 0.30 $ 0.30-0.51
Oranges (1 lb) 1.11 $ 0.95-1.26
Tomato (1 lb) 0.17 $ 0.17-0.44
Potato (1 lb) 0.62 $ 0.44-0.79
Onion (1 lb) 0.49 $ 0.41-0.63
Lettuce (1 head) 0.28 $ 0.28-0.28
Water (1.5 liter bottle) 1.12 $ 1.12-1.12
Bottle of Wine (Mid-Range) 6.98 $ 6.98-14.00
Domestic Beer (0.5 liter bottle) 0.70 $ 0.70-0.70
Imported Beer (11.2 oz small bottle) 3.49 $ 3.49-3.49
Pack of Cigarettes (Marlboro) ?
Transportation [ Edit ]
One-way Ticket (Local Transport) 0.34 $ 0.21-0.48
Monthly Pass (Regular Price) ?
Taxi Start (Normal Tariff) 1.30 $ 1.30-4.13
Taxi 1 mile (Normal Tariff) 2.09 $ 2.09-6.81
Taxi 1hour Waiting (Normal Tariff) 2.00 $ 2.00-2.00
Gasoline (1 gallon) 3.48 $ 2.65-4.28
Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline (Or Equivalent New Car) ?
Toyota Corolla 1.6l 97kW Comfort (Or Equivalent New Car) 18,000.00 $ 18,000.00-18,000.00
Utilities (Monthly) [ Edit ]
Basic (Electricity, Heating, Cooling, Water, Garbage) for 915 sq ft Apartment 20.94 $ 20.94-29.00
1 min. of Prepaid Mobile Tariff Local (No Discounts or Plans) 0.23 $ 0.23-0.23
Internet (60 Mbps or More, Unlimited Data, Cable/ADSL) 52.34 $ 52.34-65.00
Sports And Leisure [ Edit ]
Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult 51.25 $ 40.00-62.50
Tennis Court Rent (1 Hour on Weekend) 2.77 $
Cinema, International Release, 1 Seat 4.88 $ 4.21-5.55
Childcare [ Edit ]
Preschool (or Kindergarten), Private, Monthly for 1 Child ?
International Primary School, Yearly for 1 Child 11,000.00 $ 11,000.00-11,000.00
Clothing And Shoes [ Edit ]
1 Pair of Jeans (Levis 501 Or Similar) 55.00 $ 55.00-55.00
1 Summer Dress in a Chain Store (Zara, H&M, ...) 14.22 $ 14.22-14.22
1 Pair of Nike Running Shoes (Mid-Range) ?
1 Pair of Men Leather Business Shoes 71.11 $ 71.11-100.00
Rent Per Month [ Edit ]
Apartment (1 bedroom) in City Centre 250.00 $ 200.00-300.00
Apartment (1 bedroom) Outside of Centre 93.81 $ 47.62-140.00
Apartment (3 bedrooms) in City Centre 1,200.00 $ 400.00-2,000.00
Apartment (3 bedrooms) Outside of Centre 213.09 $ 76.19-350.00
Buy Apartment Price [ Edit ]
Price per Square Feet to Buy Apartment in City Centre 482.73 $
Price per Square Feet to Buy Apartment Outside of Centre ?
Salaries And Financing [ Edit ]
Average Monthly Net Salary (After Tax) 877.31 $
Mortgage Interest Rate in Percentages (%), Yearly, Fixed-Rate 32.00 31.00-46.00

Prices in Blantyre

This city had 18 different contributors in the past 18 months.
Some data are estimated due to a low number of contributors. If you are living here, please update our data.
Last update: November 2017
Sources and References: Info
No sources and references provided yet.
Add new source here:
URL:
Description:
Sign up for our newsletter:
Your email address:
Leave a comment:
Your name: Sign In
Your email address (optional):
Your comment (no HTML):

1 Comments so far

#Anonymous on Aug 14, 2015 :
We have a 2 bedroom house for which we are paying 35,000 MKW per month. It has water and electricity, a metal roof, and concrete floors.
The electricity costs us about 2000 MKW/month (just for lights and cooking; nothing else is powered).
A loaf of bread costs 240MKW or 250 MKW
Eggs are 60 MKW or 70 MKW each
Produce in the markets is sold in heaps, rather than by weight, so my estimates there may be off.
A 5 GB bundle of mobile phone data costs 6400 MKW - did not know how to translate that correctly into your categories