NUMBEO

Cost of Living in Bellingham

Restaurants [ Edit ] Range
Meal, Inexpensive Restaurant 12.00 $ 12.00-20.00
Meal for 2 People, Mid-range Restaurant, Three-course 60.00 $ 44.80-90.00
McMeal at McDonalds (or Equivalent Combo Meal) 8.00 $ 5.00-10.00
Domestic Beer (1 pint draught) 4.75 $ 3.50-6.50
Imported Beer (12 oz small bottle) 5.75 $ 4.50-8.00
Cappuccino (regular) 3.94 $ 3.00-5.00
Coke/Pepsi (12 oz small bottle) 1.89 $ 1.25-3.00
Water (12 oz small bottle) 1.48 $ 0.80-2.00
Markets [ Edit ]
Milk (regular), (1 gallon) 2.45 $ 1.79-3.37
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 2.55 $ 1.69-3.50
Rice (white), (1 lb) 1.59 $ 0.67-3.00
Eggs (regular) (12) 2.08 $ 1.60-3.00
Local Cheese (1 lb) 6.95 $ 2.00-10.00
Chicken Breasts (Boneless, Skinless), (1 lb) 3.50 $ 1.68-7.00
Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 5.25 $ 2.00-8.00
Apples (1 lb) 1.82 $ 0.99-3.50
Banana (1 lb) 0.65 $ 0.50-0.89
Oranges (1 lb) 1.63 $ 0.50-2.99
Tomato (1 lb) 2.08 $ 0.75-3.00
Potato (1 lb) 0.72 $ 0.29-2.00
Onion (1 lb) 0.90 $ 0.50-2.00
Lettuce (1 head) 1.44 $ 1.00-3.00
Water (1.5 liter bottle) 1.92 $ 1.00-3.00
Bottle of Wine (Mid-Range) 10.00 $ 10.00-15.00
Domestic Beer (0.5 liter bottle) 1.99 $ 0.88-3.00
Imported Beer (12 oz small bottle) 2.35 $ 1.40-4.00
Cigarettes 20 Pack (Marlboro) 8.99 $ 7.00-10.00
Transportation [ Edit ]
One-way Ticket (Local Transport) 1.00 $ 1.00-1.00
Monthly Pass (Regular Price) 32.50 $ 25.00-40.00
Taxi Start (Normal Tariff) 2.60 $ 2.50-3.50
Taxi 1 mile (Normal Tariff) 2.50 $ 2.50-4.00
Taxi 1hour Waiting (Normal Tariff) 30.00 $ 30.00-36.00
Gasoline (1 gallon) 3.21 $ 2.78-3.50
Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline (Or Equivalent New Car) 24,500.00 $ 19,074.00-30,000.00
Toyota Corolla 1.6l 97kW Comfort (Or Equivalent New Car) 21,000.00 $ 14,000.00-25,000.00
Utilities (Monthly) [ Edit ]
Basic (Electricity, Heating, Cooling, Water, Garbage) for 915 sq ft Apartment 156.75 $ 100.00-300.00
1 min. of Prepaid Mobile Tariff Local (No Discounts or Plans) 0.12 $ 0.01-0.25
Internet (60 Mbps or More, Unlimited Data, Cable/ADSL) 65.13 $ 39.00-100.00
Sports And Leisure [ Edit ]
Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult 33.49 $ 16.67-45.00
Tennis Court Rent (1 Hour on Weekend) 40.00 $
Cinema, International Release, 1 Seat 12.00 $ 10.00-15.00
Childcare [ Edit ]
Preschool (or Kindergarten), Full Day, Private, Monthly for 1 Child 739.17 $ 350.00-2,300.00
International Primary School, Yearly for 1 Child 22,000.00 $ 6,000.00-40,000.00
Clothing And Shoes [ Edit ]
1 Pair of Jeans (Levis 501 Or Similar) 46.40 $ 25.00-65.00
1 Summer Dress in a Chain Store (Zara, H&M, ...) 40.62 $ 20.00-60.00
1 Pair of Nike Running Shoes (Mid-Range) 74.71 $ 45.00-110.00
1 Pair of Men Leather Business Shoes 99.20 $ 59.00-190.00
Rent Per Month [ Edit ]
Apartment (1 bedroom) in City Centre 1,117.31 $ 850.00-1,300.00
Apartment (1 bedroom) Outside of Centre 930.00 $ 750.00-1,200.00
Apartment (3 bedrooms) in City Centre 1,900.00 $ 1,500.00-2,500.00
Apartment (3 bedrooms) Outside of Centre 1,645.45 $ 1,200.00-2,000.00
Buy Apartment Price [ Edit ]
Price per Square Feet to Buy Apartment in City Centre 318.33 $ 200.00-357.00
Price per Square Feet to Buy Apartment Outside of Centre 238.07 $ 140.00-266.83
Salaries And Financing [ Edit ]
Average Monthly Net Salary (After Tax) 2,846.29 $
Mortgage Interest Rate in Percentages (%), Yearly, for 20 Years Fixed-Rate 4.34 3.65-4.62

Prices in Bellingham, Washington

This city had 52 different contributors in the past 18 months.
Some data are estimated due to a low number of contributors. If you are living here, please update our data.
Last update: October 2019
Sources and References: Info
No sources and references provided yet.
Add new source here:
URL:
Description:
Sign up for our newsletter:
Your email address:
This page in other languages:

DeutschLebenshaltungskosten in Bellingham
PortuguêsCusto de Vida em Bellingham
ItalianoCosto della Vita a Bellingham
FrançaisCoût de la Vie à Bellingham
EspañolCosto de Vida en Bellingham

Leave a comment:
Your name: Sign In
Your email address (optional):
Your comment (no HTML):

2 Comments so far

#Mike Aubrey on Oct 31, 2016 :
Produce prices are significantly lower than what's listed here simply because there is so much local produce grown in the region

10lbs of potatoes can be had for $1.99.
Tomatoes can be had for $.99/lb through most of the year. High prices tend to be around $1.59

The same can be said for most other fruits and vegetables.
#Bianca on Aug 26, 2016 :
What about.
Personal nessedities
Incidentals
School tuition/fees
School book/fees