Cost of Living in Albuquerque

Summary about cost of living in Albuquerque, NM, United States:

Restaurants
Edit Range
Meal, Inexpensive Restaurant 15.00 $ 8.00-20.00
Meal for 2 People, Mid-range Restaurant, Three-course 65.00 $ 45.00-120.00
McMeal at McDonalds (or Equivalent Combo Meal) 8.15 $ 8.00-10.00
Domestic Beer (1 pint draught) 5.00 $ 2.50-7.00
Imported Beer (12 oz small bottle) 5.00 $ 3.75-6.00
Cappuccino (regular) 4.03 $ 2.25-5.00
Coke/Pepsi (12 oz small bottle) 1.85 $ 1.50-2.50
Water (12 oz small bottle) 1.37 $ 1.00-2.00
Markets
Edit
Milk (regular), (1 gallon) 3.52 $ 2.65-5.00
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 2.67 $ 1.59-6.00
Rice (white), (1 lb) 1.32 $ 0.99-2.58
Eggs (regular) (12) 3.62 $ 2.29-4.29
Local Cheese (1 lb) 4.64 $ 4.00-7.00
Chicken Fillets (1 lb) 4.62 $ 2.27-5.00
Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 7.14 $ 4.19-9.49
Apples (1 lb) 1.95 $ 1.29-2.49
Banana (1 lb) 0.61 $ 0.49-1.27
Oranges (1 lb) 1.55 $ 0.91-2.49
Tomato (1 lb) 1.58 $ 0.75-2.89
Potato (1 lb) 1.05 $ 0.50-1.50
Onion (1 lb) 0.91 $ 0.50-1.50
Lettuce (1 head) 1.69 $ 1.29-2.30
Water (1.5 liter bottle) 2.00 $ 0.75-3.00
Bottle of Wine (Mid-Range) 11.50 $ 8.99-25.00
Domestic Beer (0.5 liter bottle) 3.57 $ 1.71-4.29
Imported Beer (12 oz small bottle) 3.20 $ 1.50-5.00
Cigarettes 20 Pack (Marlboro) 9.00 $ 8.25-9.50
Transportation
Edit
One-way Ticket (Local Transport) 1.00 $ 0.00-1.25
Monthly Pass (Regular Price) 30.00 $ 0.00-40.00
Taxi Start (Normal Tariff) 2.50 $ 2.50-2.95
Taxi 1 mile (Normal Tariff) 2.40 $ 2.20-6.00
Taxi 1hour Waiting (Normal Tariff) 30.00 $ 24.00-60.00
Gasoline (1 gallon) 4.38 $ 4.10-4.55
Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline (Or Equivalent New Car) 22,500.00 $ 20,000.00-25,000.00
Toyota Corolla Sedan 1.6l 97kW Comfort (Or Equivalent New Car) 21,625.00 $ 20,000.00-22,000.00
Utilities (Monthly)
Edit
Basic (Electricity, Heating, Cooling, Water, Garbage) for 915 sq ft Apartment 120.10 $ 85.00-200.00
1 min. of Prepaid Mobile Tariff Local (No Discounts or Plans) 0.11 $ 0.10-0.12
Internet (60 Mbps or More, Unlimited Data, Cable/ADSL) 72.32 $ 55.00-150.00
Sports And Leisure
Edit
Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult 33.00 $ 10.00-60.00
Tennis Court Rent (1 Hour on Weekend) 30.00 $
Cinema, International Release, 1 Seat 12.62 $ 9.00-15.00
Childcare
Edit
Preschool (or Kindergarten), Full Day, Private, Monthly for 1 Child 650.00 $ 400.00-900.00
International Primary School, Yearly for 1 Child 13,666.67 $ 5,000.00-30,000.00
Clothing And Shoes
Edit
1 Pair of Jeans (Levis 501 Or Similar) 46.56 $ 39.00-75.00
1 Summer Dress in a Chain Store (Zara, H&M, ...) 40.71 $ 25.00-65.00
1 Pair of Nike Running Shoes (Mid-Range) 75.88 $ 50.00-100.00
1 Pair of Men Leather Business Shoes 86.62 $ 60.00-129.00
Rent Per Month
Edit
Apartment (1 bedroom) in City Centre 1,238.89 $ 1,000.00-2,000.00
Apartment (1 bedroom) Outside of Centre 922.92 $ 750.00-1,200.00
Apartment (3 bedrooms) in City Centre 2,300.00 $ 2,000.00-2,500.00
Apartment (3 bedrooms) Outside of Centre 1,891.67 $ 1,600.00-2,200.00
Buy Apartment Price
Edit
Price per Square Feet to Buy Apartment in City Centre 295.12 $ 220.00-333.57
Price per Square Feet to Buy Apartment Outside of Centre 154.92 $ 119.69-180.00
Salaries And Financing
Edit
Average Monthly Net Salary (After Tax) 4,705.89 $
Mortgage Interest Rate in Percentages (%), Yearly, for 20 Years Fixed-Rate 5.43 1.40-5.43

Prices in Albuquerque, New Mexico

This city had 510 entries in the past 12 months by 78 different contributors.
Last update: August 2022
Sources and References
Sign up for our newsletter:
Your Email Address:
  
  
Leave a comment:

Your name: Sign In

Your email address (optional):

Your comment (no HTML):

3 Comments so far
a on Sep 03, 2021:
I agree with sp, the utility costs in Abq can vary WIDELY. The summer is VERY hot, so A/C costs can easily triple or quadruple energy costs compared to winter. Maybe wording it to be an average cost over the whole year.

Abq also has a large number of solar users/owners which will skew your end numbers a little because people will be entering 75-100% less for their electricity costs. Maybe include another question that asks if someone has solar on their home and how much it reduced their energy cost or how much they pay for electricity considering they have solar. Asking if payments are being made on the solar would be another important consideration.

For example; for a 2300sf house that has all electric heating, cooking, and car charging and cooling(2 large and 1 small A/C), we pay between $100 and $200 in the summer (June - Sept), however we pay less than $30 in winter (Oct - May).

Just food for thought.
ab on Sep 03, 2021:
For the 'fresh bread', you might consider specifying if you mean fresh from a bakery or 'fresh' from a grocery store. Personally, I consider 'fresh' to be from a bakery (like baked the day of purchase or the day before); I would not consider regular store-bought bread as being fresh because it is not actually 'fresh', it has been around for a few days or more.
sp on Jan 03, 2019:
Scratching my head on the total utility cost of a 929 sq. foot apartment. In the summer months when the bills are the highest it's closer to $230 a month. 2 adults conservatively using water and A/C in an 820 square foot apartment.