NUMBEO

Cost of Living Estimator in Virginia Beach, VA, United States

To get more information about data displayed at this page
please visit main page for Cost of Living in Virginia Beach, VA.

Currency: Sticky Currency

Members of your household:

Eating lunch or dinner in restaurants: of the time

When eating in restaurants you are chosing inexpensive restaurants: of the time

Drinking Coffee outside of your home:

Going out (cinema, night life, etc.):

Smoking (household overall): packs of cigarettes per day

Alcoholic beverages (consume):

At home we are eating: food

Driving car:

Taking Taxi:

Paying for public transport tickets:

Sport Memberships:

Vacation and Travel:

Buying Clothing and Shoes :

Rent:

Number of your children going to the kindergarten:

Number of your children going to the private school:

Select another city to see an estimate:
Restaurants 635.20 $
Meal, Inexpensive Restaurant 13.00 $ x 8.68 = 112.84 $
McMeal at McDonalds (or Equivalent Combo Meal) 5.75 $ x 3.72 = 21.39 $
Meal for 2 People, Mid-range Restaurant, Three-course 60.00 $ x 6.20 = 372.00 $
Domestic Beer (1 pint draught) 4.00 $ x 1.55 = 6.20 $
Imported Beer (11.2 oz small bottle) 6.00 $ x 1.55 = 9.30 $
Coke/Pepsi (11.2 oz small bottle) 1.71 $ x 4.65 = 7.97 $
Water (11.2 oz small bottle) 1.51 $ x 4.65 = 7.04 $
Cappuccino (regular) 3.97 $ x 24.80 = 98.46 $
Going out 164.45 $
Cinema, International Release, 1 Seat 10.50 $ x 8.40 = 88.20 $
Domestic Beer (1 pint draught) 4.00 $ x 1.05 = 4.20 $
Imported Beer (11.2 oz small bottle) 6.00 $ x 1.05 = 6.30 $
Coke/Pepsi (11.2 oz small bottle) 1.71 $ x 3.15 = 5.40 $
Water (11.2 oz small bottle) 1.51 $ x 3.15 = 4.77 $
Cappuccino (regular) 3.97 $ x 14.00 = 55.58 $
Cigarettes 0.00 $
Cigarettes 20 Pack (Marlboro) 6.13 $ x 0.00 = 0.00 $
Food at Home 1,122.71 $
Milk (regular), (1 gallon) 3.10 $ x 7.6433765 = 23.68 $
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 1.96 $ x 31.8935027 = 62.54 $
Rice (white), (1 lb) 2.20 $ x 25.5148021 = 56.05 $
Eggs (regular) (12) 2.29 $ x 23.1466667 = 52.96 $
Local Cheese (1 lb) 5.00 $ x 25.5148021 = 127.49 $
Chicken Breasts (Boneless, Skinless), (1 lb) 3.60 $ x 38.2722032 = 137.65 $
Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 5.49 $ x 38.2722032 = 210.11 $
Apples (1 lb) 1.66 $ x 76.5444064 = 127.06 $
Banana (1 lb) 0.50 $ x 63.7870053 = 32.01 $
Oranges (1 lb) 1.14 $ x 76.5444064 = 87.26 $
Tomato (1 lb) 1.80 $ x 51.0296043 = 91.60 $
Potato (1 lb) 1.06 $ x 51.0296043 = 54.01 $
Onion (1 lb) 1.07 $ x 25.5148021 = 27.42 $
Lettuce (1 head) 1.42 $ x 23.1466667 = 32.87 $
Drinks at Home 91.08 $
Domestic Beer (0.5 liter bottle) 4.25 $ x 5.1190476 = 21.76 $
Imported Beer (11.2 oz small bottle) 6.50 $ x 1.0238095 = 6.65 $
Bottle of Wine (Mid-Range) 10.00 $ x 0.7678571 = 7.68 $
Water (1.5 liter bottle) 1.83 $ x 30.00 = 55.00 $
Car and Gasoline 0.00 $
Gasoline (1 gallon) 2.17 $ x 0.00 = 0.00 $
Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline (Or Equivalent New Car) 22,000.00 $ x 0.00 = 0.00 $
Public Transport and Taxi 240.00 $
Taxi Start (Normal Tariff) 3.25 $ x 0.00 = 0.00 $
Taxi 1 mile (Normal Tariff) 2.40 $ x 0.00 = 0.00 $
Taxi 1hour Waiting (Normal Tariff) 18.00 $ x 0.00 = 0.00 $
One-way Ticket (Local Transport) 1.75 $ x 0.00 = 0.00 $
Monthly Pass (Regular Price) 60.00 $ x 4.00 = 240.00 $
Leisure and Sport Memberships 128.44 $
Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult 32.11 $ x 4.00 = 128.44 $
Tennis Court Rent (1 Hour on Weekend) 0.00 $ x 4.00 = 0.00 $
Vacation and Travel (Monthly Approximate Amount) 0.00 $
Utilities 299.66 $
Basic (Electricity, Heating, Cooling, Water, Garbage) for 915 sq ft Apartment 221.66 $ x 1.00 = 221.66 $
1 min. of Prepaid Mobile Tariff Local (No Discounts or Plans) 0.10 $ x 80.00 = 8.00 $
Internet (60 Mbps or More, Unlimited Data, Cable/ADSL) 70.00 $ x 1.00 = 70.00 $
Clothing and Shoes 95.52 $
1 Pair of Jeans (Levis 501 Or Similar) 48.17 $ x 0.40 = 19.27 $
1 Summer Dress in a Chain Store (Zara, H&M, ...) 29.80 $ x 0.40 = 11.92 $
1 Pair of Nike Running Shoes (Mid-Range) 73.33 $ x 0.40 = 29.33 $
1 Pair of Men Leather Business Shoes 87.50 $ x 0.40 = 35.00 $
Rent 0.00 $
Childcare 0.00 $
Preschool (or Kindergarten), Full Day, Private, Monthly for 1 Child 1,000.00 $ x 0.00 = 0.00 $
International Primary School, Yearly for 1 Child 18,000.00 $ x 0.00 = 0.00 $
Other Goods and Services 271.58 $
Household Supplies, approximation using (Groceries index + 20) / 100.0 x 20EUR x 4 family members 86.78 $
Electronics, approximation using 20.0EUR * (household members + 1) formula 116.67 $
Other, approximation using Cost of Living Plus Rent Index 68.13 $
Overall estimate monthly spending* 3,048.64 $

* Note that our estimator is limited in number of items it uses to do an estimate. It doesn't include insurance, health related expenses, parking fees or domestic help. It doesn't take into calculations income tax.

To get more information about data displayed at this page
please visit main page for Cost of Living in Virginia Beach, VA.
Cost of Living Tools for Virginia Beach, VA: Basket Analysis | Cost of living Estimator | Historical Data | Price Rankings