NUMBEO

Cost of Living Estimator in Sheridan, WY, United States

To get more information about data displayed at this page
please visit main page for Cost of Living in Sheridan, WY.
Warning We need more contributors for Sheridan, WY to increase our data quality.

Do you live in Sheridan, WY? Add data for Sheridan, WY

Consider looking into aggregate data for Average in United States

Currency: Sticky Currency

Members of your household:

Eating lunch or dinner in restaurants: of the time

When eating in restaurants you are chosing inexpensive restaurants: of the time

Drinking Coffee outside of your home:

Going out (cinema, night life, etc.):

Smoking (household overall): packs of cigarettes per day

Alcoholic beverages (consume):

At home we are eating: food

Driving car:

Taking Taxi:

Paying for public transport tickets:

Sport Memberships:

Vacation and Travel:

Buying Clothing and Shoes :

Rent:

Number of your children going to the kindergarten:

Number of your children going to the private school:

Select another city to see an estimate:
Restaurants 323.02 $
Meal, Inexpensive Restaurant 6.50 $ x 8.68 = 56.42 $
McMeal at McDonalds (or Equivalent Combo Meal) 2.50 $ x 3.72 = 9.30 $
Meal for 2 People, Mid-range Restaurant, Three-course 26.50 $ x 6.20 = 164.30 $
Domestic Beer (1 pint draught) 2.50 $ x 1.55 = 3.88 $
Imported Beer (11.2 oz small bottle) 4.00 $ x 1.55 = 6.20 $
Coke/Pepsi (11.2 oz small bottle) 1.38 $ x 4.65 = 6.39 $
Water (11.2 oz small bottle) 1.12 $ x 4.65 = 5.23 $
Cappuccino (regular) 2.88 $ x 24.80 = 71.30 $
Going out 124.25 $
Cinema, International Release, 1 Seat 8.25 $ x 8.40 = 69.30 $
Domestic Beer (1 pint draught) 2.50 $ x 1.05 = 2.62 $
Imported Beer (11.2 oz small bottle) 4.00 $ x 1.05 = 4.20 $
Coke/Pepsi (11.2 oz small bottle) 1.38 $ x 3.15 = 4.33 $
Water (11.2 oz small bottle) 1.12 $ x 3.15 = 3.54 $
Cappuccino (regular) 2.88 $ x 14.00 = 40.25 $
Cigarettes 0.00 $
Cigarettes 20 Pack (Marlboro) 2.99 $ x 0.00 = 0.00 $
Food at Home 925.29 $
Milk (regular), (1 gallon) 2.96 $ x 7.6433765 = 22.62 $
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 2.55 $ x 31.8935027 = 81.22 $
Rice (white), (1 lb) 2.00 $ x 25.5148021 = 51.03 $
Eggs (regular) (12) 1.33 $ x 23.1466667 = 30.86 $
Local Cheese (1 lb) 4.50 $ x 25.5148021 = 114.69 $
Chicken Breasts (Boneless, Skinless), (1 lb) 3.99 $ x 38.2722032 = 152.83 $
Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 3.90 $ x 38.2722032 = 149.13 $
Apples (1 lb) 1.55 $ x 76.5444064 = 118.26 $
Banana (1 lb) 0.40 $ x 63.7870053 = 25.30 $
Oranges (1 lb) 0.76 $ x 76.5444064 = 58.43 $
Tomato (1 lb) 1.09 $ x 51.0296043 = 55.62 $
Potato (1 lb) 0.66 $ x 51.0296043 = 33.85 $
Onion (1 lb) 0.63 $ x 25.5148021 = 16.07 $
Lettuce (1 head) 0.66 $ x 23.1466667 = 15.35 $
Drinks at Home 28.51 $
Domestic Beer (0.5 liter bottle) 0.99 $ x 5.1190476 = 5.07 $
Imported Beer (11.2 oz small bottle) 4.50 $ x 1.0238095 = 4.61 $
Bottle of Wine (Mid-Range) 4.99 $ x 0.7678571 = 3.83 $
Water (1.5 liter bottle) 0.50 $ x 30.00 = 15.00 $
Car and Gasoline 0.00 $
Gasoline (1 gallon) 2.37 $ x 0.00 = 0.00 $
Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline (Or Equivalent New Car) 24,200.00 $ x 0.00 = 0.00 $
Public Transport and Taxi 120.00 $
Taxi Start (Normal Tariff) 5.75 $ x 0.00 = 0.00 $
Taxi 1 mile (Normal Tariff) 1.80 $ x 0.00 = 0.00 $
Taxi 1hour Waiting (Normal Tariff) 27.50 $ x 0.00 = 0.00 $
One-way Ticket (Local Transport) 1.00 $ x 0.00 = 0.00 $
Monthly Pass (Regular Price) 30.00 $ x 4.00 = 120.00 $
Leisure and Sport Memberships 169.98 $
Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult 37.50 $ x 4.00 = 149.98 $
Tennis Court Rent (1 Hour on Weekend) 5.00 $ x 4.00 = 20.00 $
Vacation and Travel (Monthly Approximate Amount) 0.00 $
Utilities 139.06 $
Basic (Electricity, Heating, Cooling, Water, Garbage) for 915 sq ft Apartment 91.67 $ x 1.00 = 91.67 $
1 min. of Prepaid Mobile Tariff Local (No Discounts or Plans) 0.03 $ x 80.00 = 2.40 $
Internet (60 Mbps or More, Unlimited Data, Cable/ADSL) 45.00 $ x 1.00 = 45.00 $
Clothing and Shoes 101.26 $
1 Pair of Jeans (Levis 501 Or Similar) 40.00 $ x 0.40 = 16.00 $
1 Summer Dress in a Chain Store (Zara, H&M, ...) 35.14 $ x 0.40 = 14.06 $
1 Pair of Nike Running Shoes (Mid-Range) 80.00 $ x 0.40 = 32.00 $
1 Pair of Men Leather Business Shoes 98.00 $ x 0.40 = 39.20 $
Rent 0.00 $
Childcare 0.00 $
Preschool (or Kindergarten), Full Day, Private, Monthly for 1 Child 450.00 $ x 0.00 = 0.00 $
International Primary School, Yearly for 1 Child 6,240.00 $ x 0.00 = 0.00 $
Other Goods and Services 221.87 $
Household Supplies, approximation using (Groceries index + 20) / 100.0 x 20EUR x 4 family members 70.63 $
Electronics, approximation using 20.0EUR * (household members + 1) formula 114.03 $
Other, approximation using Cost of Living Plus Rent Index 37.20 $
Overall estimate monthly spending* 2,153.23 $

* Note that our estimator is limited in number of items it uses to do an estimate. It doesn't include insurance, health related expenses, parking fees or domestic help. It doesn't take into calculations income tax.

To get more information about data displayed at this page
please visit main page for Cost of Living in Sheridan, WY.
Cost of Living Tools for Sheridan, WY: Basket Analysis | Cost of living Estimator | Historical Data | Price Rankings