Cost of Living Estimator in Quito, Ecuador

Use this tool to calculate allowance or adjustment if relocating to Quito, Ecuador. To get more information about prices displayed on this page please visit Cost of Living in Quito.

Currency: Sticky Currency

Members of your household:

Eating lunch or dinner in restaurants: of the time

When eating in restaurants you are chosing inexpensive restaurants: of the time

Drinking Coffee outside of your home:

Going out (cinema, night life, etc.):

Smoking (household overall): packs of cigarettes per day

Alcoholic beverages (consume):

At home we are eating: food

Driving car:

Taking Taxi:

Paying for public transport tickets:

Sport Memberships:

Vacation and Travel:

Buying Clothing and Shoes :

Rent:

Number of your children going to the kindergarten:

Number of your children going to the private school:

Select another city to see an estimate:
Restaurants 376.93 $
Meal, Inexpensive Restaurant 3.75 $ x 8.68 = 32.55 $
McMeal at McDonalds (or Equivalent Combo Meal) 7.00 $ x 3.72 = 26.04 $
Meal for 2 People, Mid-range Restaurant, Three-course 38.00 $ x 6.20 = 235.60 $
Domestic Beer (1 pint draught) 2.25 $ x 1.55 = 3.49 $
Imported Beer (12 oz small bottle) 3.42 $ x 1.55 = 5.30 $
Coke/Pepsi (12 oz small bottle) 0.82 $ x 4.65 = 3.83 $
Water (12 oz small bottle) 0.62 $ x 4.65 = 2.90 $
Cappuccino (regular) 2.71 $ x 24.80 = 67.22 $
Going out 99.40 $
Cinema, International Release, 1 Seat 6.06 $ x 8.40 = 50.95 $
Domestic Beer (1 pint draught) 2.25 $ x 1.05 = 2.36 $
Imported Beer (12 oz small bottle) 3.42 $ x 1.05 = 3.59 $
Coke/Pepsi (12 oz small bottle) 0.82 $ x 3.15 = 2.59 $
Water (12 oz small bottle) 0.62 $ x 3.15 = 1.96 $
Cappuccino (regular) 2.71 $ x 14.00 = 37.95 $
Cigarettes 0.00 $
Cigarettes 20 Pack (Marlboro) 5.75 $ x 0.00 = 0.00 $
Food at Home 625.04 $
Milk (regular), (1 gallon) 3.69 $ x 7.6433765 = 28.18 $
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 1.48 $ x 31.8935027 = 47.15 $
Rice (white), (1 lb) 0.60 $ x 25.5148021 = 15.39 $
Eggs (regular) (12) 1.72 $ x 23.1466667 = 39.86 $
Local Cheese (1 lb) 2.59 $ x 25.5148021 = 65.96 $
Chicken Fillets (1 lb) 2.35 $ x 38.2722032 = 89.88 $
Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 2.98 $ x 38.2722032 = 113.88 $
Apples (1 lb) 0.84 $ x 76.5444064 = 64.12 $
Banana (1 lb) 0.46 $ x 63.7870053 = 29.11 $
Oranges (1 lb) 0.59 $ x 76.5444064 = 45.40 $
Tomato (1 lb) 0.52 $ x 51.0296043 = 26.33 $
Potato (1 lb) 0.60 $ x 51.0296043 = 30.47 $
Onion (1 lb) 0.50 $ x 25.5148021 = 12.77 $
Lettuce (1 head) 0.71 $ x 23.1466667 = 16.52 $
Drinks at Home 46.16 $
Domestic Beer (0.5 liter bottle) 1.28 $ x 5.1190476 = 6.55 $
Imported Beer (12 oz small bottle) 2.36 $ x 1.0238095 = 2.42 $
Bottle of Wine (Mid-Range) 9.90 $ x 0.7678571 = 7.60 $
Water (1.5 liter bottle) 0.99 $ x 30.00 = 29.59 $
Car and Gasoline 0.00 $
Gasoline (1 gallon) 2.90 $ x 0.00 = 0.00 $
Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline (Or Equivalent New Car) 20,000.00 $ x 0.00 = 0.00 $
Public Transport and Taxi 83.48 $
Taxi Start (Normal Tariff) 1.50 $ x 0.00 = 0.00 $
Taxi 1 mile (Normal Tariff) 2.41 $ x 0.00 = 0.00 $
Taxi 1hour Waiting (Normal Tariff) 10.00 $ x 0.00 = 0.00 $
One-way Ticket (Local Transport) 0.35 $ x 0.00 = 0.00 $
Monthly Pass (Regular Price) 20.87 $ x 4.00 = 83.48 $
Leisure and Sport Memberships 219.83 $
Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult 41.46 $ x 4.00 = 165.83 $
Tennis Court Rent (1 Hour on Weekend) 13.50 $ x 4.00 = 54.00 $
Vacation and Travel (Monthly Approximate Amount) 0.00 $
Utilities 87.34 $
Basic (Electricity, Heating, Cooling, Water, Garbage) for 915 sq ft Apartment 40.60 $ x 1.00 = 40.60 $
1 min. of Prepaid Mobile Tariff Local (No Discounts or Plans) 0.11 $ x 80.00 = 9.14 $
Internet (60 Mbps or More, Unlimited Data, Cable/ADSL) 37.59 $ x 1.00 = 37.59 $
Clothing and Shoes 113.10 $
1 Pair of Jeans (Levis 501 Or Similar) 53.53 $ x 0.40 = 21.41 $
1 Summer Dress in a Chain Store (Zara, H&M, ...) 44.67 $ x 0.40 = 17.87 $
1 Pair of Nike Running Shoes (Mid-Range) 100.31 $ x 0.40 = 40.12 $
1 Pair of Men Leather Business Shoes 84.23 $ x 0.40 = 33.69 $
Rent 0.00 $
Childcare and School Fees 0.00 $
Preschool (or Kindergarten), Full Day, Private, Monthly for 1 Child 252.86 $ x 0.00 = 0.00 $
International Primary School, Yearly for 1 Child 6,965.00 $ x 0.00 = 0.00 $
Other Goods and Services 203.57 $
Household Supplies, approximation using (Groceries index + 20) / 100.0 x 20EUR x 4 family members 55.00 $
Electronics, approximation using 30.0EUR * (household members + 1) formula 119.94 $
Other, approximation using Cost of Living Plus Rent Index 28.64 $
Overall estimate of monthly spending* 1,854.85 $

* Our estimator doesn't include insurance, health-related expenses, parking fees or domestic help. It doesn't take into calculations income tax.

Use this tool to calculate allowance or adjustment if relocating to Quito, Ecuador. To get more information about prices displayed on this page please visit Cost of Living in Quito.
Cost of Living Tools for Quito: Basket Analysis | Cost of living Estimator | Historical Data | Price Rankings