Cost of Living Estimator in Memphis, TN, United States

Use this tool to calculate allowance or adjustment if relocating to Memphis, TN, United States. To get more information about prices displayed on this page, please visit Cost of Living in Memphis, TN.

Currency: Sticky Currency

Members of your household:

Eating lunch or dinner in restaurants: of the time

When eating in restaurants, you are choosing inexpensive restaurants: of the time

Drinking Coffee outside of your home:

Going out (cinema, nightlife, etc.):

Smoking (household overall): packs of cigarettes per day

Alcoholic beverages (consume):

At home, we are eating: food

Driving car:

Taking Taxi:

Paying for public transport tickets:

Sport Memberships:

Vacation and Travel:

Buying Clothing and Shoes :

Rent:

Number of your children going to kindergarten:

Number of your children going to the private school:

Select another city to see an estimate:
Restaurants 786.13 $
Meal, Inexpensive Restaurant 17.50 $ x 8.68 = 151.90 $
McMeal at McDonalds (or Equivalent Combo Meal) 10.00 $ x 3.72 = 37.20 $
Meal for 2 People, Mid-range Restaurant, Three-course 70.00 $ x 6.20 = 434.00 $
Domestic Beer (1 pint draught) 6.00 $ x 1.55 = 9.30 $
Imported Beer (12 oz small bottle) 8.00 $ x 1.55 = 12.40 $
Coke/Pepsi (12 oz small bottle) 2.51 $ x 4.65 = 11.67 $
Water (12 oz small bottle) 1.98 $ x 4.65 = 9.20 $
Cappuccino (regular) 4.86 $ x 24.80 = 120.46 $
Going out 209.06 $
Cinema, International Release, 1 Seat 13.36 $ x 8.40 = 112.22 $
Domestic Beer (1 pint draught) 6.00 $ x 1.05 = 6.30 $
Imported Beer (12 oz small bottle) 8.00 $ x 1.05 = 8.40 $
Coke/Pepsi (12 oz small bottle) 2.51 $ x 3.15 = 7.91 $
Water (12 oz small bottle) 1.98 $ x 3.15 = 6.23 $
Cappuccino (regular) 4.86 $ x 14.00 = 68.00 $
Cigarettes 0.00 $
Cigarettes 20 Pack (Marlboro) 8.00 $ x 0.00 = 0.00 $
Food at Home 1,669.31 $
Milk (regular), (1 gallon) 3.73 $ x 7.6433765 = 28.52 $
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 2.43 $ x 31.8935027 = 77.58 $
Rice (white), (1 lb) 2.10 $ x 25.5148021 = 53.67 $
Eggs (regular) (12) 4.75 $ x 23.1466667 = 109.89 $
Local Cheese (1 lb) 5.13 $ x 25.5148021 = 130.89 $
Chicken Fillets (1 lb) 5.70 $ x 38.2722032 = 218.15 $
Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 7.71 $ x 38.2722032 = 295.08 $
Apples (1 lb) 3.11 $ x 76.5444064 = 238.05 $
Banana (1 lb) 0.73 $ x 63.7870053 = 46.42 $
Oranges (1 lb) 2.26 $ x 76.5444064 = 172.74 $
Tomato (1 lb) 2.26 $ x 51.0296043 = 115.12 $
Potato (1 lb) 1.88 $ x 51.0296043 = 95.77 $
Onion (1 lb) 1.39 $ x 25.5148021 = 35.51 $
Lettuce (1 head) 2.24 $ x 23.1466667 = 51.93 $
Drinks at Home 92.54 $
Domestic Beer (0.5 liter bottle) 1.73 $ x 5.1190476 = 8.84 $
Imported Beer (12 oz small bottle) 1.87 $ x 1.0238095 = 1.92 $
Bottle of Wine (Mid-Range) 15.00 $ x 0.7678571 = 11.52 $
Water (1.5 liter bottle) 2.34 $ x 30.00 = 70.26 $
Car and Gasoline 0.00 $
Gasoline (1 gallon) 3.20 $ x 0.00 = 0.00 $
Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline (Or Equivalent New Car) 33,000.00 $ x 0.00 = 0.00 $
Public Transport and Taxi 50.00 $
Taxi Start (Normal Tariff) 2.00 $ x 0.00 = 0.00 $
Taxi 1 mile (Normal Tariff) 2.20 $ x 0.00 = 0.00 $
Taxi 1hour Waiting (Normal Tariff) 20.00 $ x 0.00 = 0.00 $
One-way Ticket (Local Transport) 1.25 $ x 0.00 = 0.00 $
Monthly Pass (Regular Price) 12.50 $ x 4.00 = 50.00 $
Leisure and Sport Memberships 192.00 $
Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult 30.00 $ x 4.00 = 120.00 $
Tennis Court Rent (1 Hour on Weekend) 18.00 $ x 4.00 = 72.00 $
Vacation and Travel (Monthly Approximate Amount) 0.00 $
Utilities 520.08 $
Basic (Electricity, Heating, Cooling, Water, Garbage) for 915 sq ft Apartment 226.54 $ x 1.00 = 226.54 $
Mobile Phone Monthly Plan with Calls and 10GB+ Data 55.67 $ x 4.00 = 222.67 $
Internet (60 Mbps or More, Unlimited Data, Cable/ADSL) 70.88 $ x 1.00 = 70.88 $
Clothing and Shoes 125.28 $
1 Pair of Jeans (Levis 501 Or Similar) 46.99 $ x 0.40 = 18.80 $
1 Summer Dress in a Chain Store (Zara, H&M, ...) 33.75 $ x 0.40 = 13.50 $
1 Pair of Nike Running Shoes (Mid-Range) 79.67 $ x 0.40 = 31.87 $
1 Pair of Men Leather Business Shoes 152.80 $ x 0.40 = 61.12 $
Rent 0.00 $
Childcare and School Fees 0.00 $
Preschool (or Kindergarten), Full Day, Private, Monthly for 1 Child 1,436.67 $ x 0.00 = 0.00 $
International Primary School, Yearly for 1 Child 27,240.00 $ x 0.00 = 0.00 $
Other Goods and Services 270.37 $
Household Supplies, approximation using (Groceries index + 20) / 100.0 x 20EUR x 4 family members 94.03 $
Electronics, approximation using 30.0EUR * (household members + 1) formula 119.76 $
Other, approximation using Cost of Living Plus Rent Index 56.58 $
The overall estimate of monthly spending* 3,914.78 $

* Our estimator doesn't include insurance, health-related expenses, parking fees, or domestic help. It doesn't take into calculations income tax.

Use this tool to calculate allowance or adjustment if relocating to Memphis, TN, United States. To get more information about prices displayed on this page, please visit Cost of Living in Memphis, TN.
Cost of Living Tools for Memphis, TN: Basket Analysis | Cost of living Estimator | Historical Data | Price Rankings