NUMBEO

Cost of Living Estimator in Fayetteville, AR, United States

To get more information about data displayed at this page
please visit main page for Cost of Living in Fayetteville, AR.
Warning We need more contributors for Fayetteville, AR to increase our data quality.

Do you live in Fayetteville, AR? Add data for Fayetteville, AR

Also, consider looking into aggregate data for Average in United States

We don't have full dataset for Fayetteville, AR. We might not be able to calculate overall estimate for this city at this moment.

Currency: Sticky Currency

Members of your household:

Eating lunch or dinner in restaurants: of the time

When eating in restaurants you are chosing inexpensive restaurants: of the time

Drinking Coffee outside of your home:

Going out (cinema, night life, etc.):

Smoking (household overall): packs of cigarettes per day

Alcoholic beverages (consume):

At home we are eating: food

Driving car:

Taking Taxi:

Paying for public transport tickets:

Sport Memberships:

Vacation and Travel:

Buying Clothing and Shoes :

Rent:

Number of your children going to the kindergarten:

Number of your children going to the private school:

Select another city to see an estimate:
Restaurants 545.91 $
Meal, Inexpensive Restaurant 11.25 $ x 8.68 = 97.65 $
McMeal at McDonalds (or Equivalent Combo Meal) 7.00 $ x 3.72 = 26.04 $
Meal for 2 People, Mid-range Restaurant, Three-course 47.50 $ x 6.20 = 294.50 $
Domestic Beer (1 pint draught) 3.88 $ x 1.55 = 6.01 $
Imported Beer (12 oz small bottle) 5.00 $ x 1.55 = 7.75 $
Coke/Pepsi (12 oz small bottle) 1.71 $ x 4.65 = 7.97 $
Water (12 oz small bottle) 1.46 $ x 4.65 = 6.79 $
Cappuccino (regular) 4.00 $ x 24.80 = 99.20 $
Going out 158.27 $
Cinema, International Release, 1 Seat 9.88 $ x 8.40 = 82.95 $
Domestic Beer (1 pint draught) 3.88 $ x 1.05 = 4.07 $
Imported Beer (12 oz small bottle) 5.00 $ x 1.05 = 5.25 $
Coke/Pepsi (12 oz small bottle) 1.71 $ x 3.15 = 5.40 $
Water (12 oz small bottle) 1.46 $ x 3.15 = 4.60 $
Cappuccino (regular) 4.00 $ x 14.00 = 56.00 $
Cigarettes 0.00 $
Cigarettes 20 Pack (Marlboro) 6.00 $ x 0.00 = 0.00 $
Food at Home 1,091.17 $
Milk (regular), (1 gallon) 3.00 $ x 7.6433765 = 22.93 $
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 1.98 $ x 31.8935027 = 63.15 $
Rice (white), (1 lb) 1.66 $ x 25.5148021 = 42.25 $
Eggs (regular) (12) 1.57 $ x 23.1466667 = 36.31 $
Local Cheese (1 lb) 3.90 $ x 25.5148021 = 99.44 $
Chicken Breasts (Boneless, Skinless), (1 lb) 3.00 $ x 38.2722032 = 114.63 $
Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 4.89 $ x 38.2722032 = 186.96 $
Apples (1 lb) 1.75 $ x 76.5444064 = 133.95 $
Banana (1 lb) 0.61 $ x 63.7870053 = 38.91 $
Oranges (1 lb) 1.90 $ x 76.5444064 = 145.69 $
Tomato (1 lb) 1.75 $ x 51.0296043 = 89.30 $
Potato (1 lb) 1.00 $ x 51.0296043 = 51.03 $
Onion (1 lb) 1.25 $ x 25.5148021 = 31.89 $
Lettuce (1 head) 1.50 $ x 23.1466667 = 34.72 $
Drinks at Home 84.74 $
Domestic Beer (0.5 liter bottle) 2.50 $ x 5.1190476 = 12.80 $
Imported Beer (12 oz small bottle) 3.42 $ x 1.0238095 = 3.50 $
Bottle of Wine (Mid-Range) 11.00 $ x 0.7678571 = 8.45 $
Water (1.5 liter bottle) 2.00 $ x 30.00 = 60.00 $
Car and Gasoline 0.00 $
Gasoline (1 gallon) 2.30 $ x 0.00 = 0.00 $
Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline (Or Equivalent New Car) 21,000.00 $ x 0.00 = 0.00 $
Public Transport and Taxi 0.00 $
Taxi Start (Normal Tariff) 2.75 $ x 0.00 = 0.00 $
Taxi 1 mile (Normal Tariff) 1.90 $ x 0.00 = 0.00 $
Taxi 1hour Waiting (Normal Tariff) 25.00 $ x 0.00 = 0.00 $
One-way Ticket (Local Transport) 0.00 $ x 0.00 = 0.00 $
Monthly Pass (Regular Price) 0.00 $ x 4.00 = 0.00 $
Leisure and Sport Memberships ?
Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult 17.50 $ x 4.00 = 70.00 $
Tennis Court Rent (1 Hour on Weekend) ? x 4.00 = ?
Vacation and Travel (Monthly Approximate Amount) 0.00 $
Utilities 220.45 $
Basic (Electricity, Heating, Cooling, Water, Garbage) for 915 sq ft Apartment 151.88 $ x 1.00 = 151.88 $
1 min. of Prepaid Mobile Tariff Local (No Discounts or Plans) 0.10 $ x 80.00 = 8.00 $
Internet (60 Mbps or More, Unlimited Data, Cable/ADSL) 60.57 $ x 1.00 = 60.57 $
Clothing and Shoes 96.62 $
1 Pair of Jeans (Levis 501 Or Similar) 39.33 $ x 0.40 = 15.73 $
1 Summer Dress in a Chain Store (Zara, H&M, ...) 33.33 $ x 0.40 = 13.33 $
1 Pair of Nike Running Shoes (Mid-Range) 77.64 $ x 0.40 = 31.05 $
1 Pair of Men Leather Business Shoes 91.25 $ x 0.40 = 36.50 $
Rent 0.00 $
Childcare 0.00 $
Preschool (or Kindergarten), Full Day, Private, Monthly for 1 Child 616.67 $ x 0.00 = 0.00 $
International Primary School, Yearly for 1 Child 17,000.00 $ x 0.00 = 0.00 $
Other Goods and Services ?
Household Supplies, approximation using (Groceries index + 20) / 100.0 x 20EUR x 4 family members 81.39 $
Electronics, approximation using 20.0EUR * (household members + 1) formula 111.37 $
Other, approximation using Cost of Living Plus Rent Index ?
Overall estimate monthly spending* ?

* Note that our estimator is limited in number of items it uses to do an estimate. It doesn't include insurance, health related expenses, parking fees or domestic help. It doesn't take into calculations income tax.

To get more information about data displayed at this page
please visit main page for Cost of Living in Fayetteville, AR.
Cost of Living Tools for Fayetteville, AR: Basket Analysis | Cost of living Estimator | Historical Data | Price Rankings