NUMBEO

Food Prices in Anchorage, AK, United States

Recommended Minimum Amount of Money for food (2400 calories, Western food types)

Milk (regular), (0.25 liter) 0.27 $
Loaf of Fresh White Bread (125.00 g) 0.97 $
Rice (white), (0.10 kg) 0.57 $
Eggs (2.40) 0.66 $
Local Cheese (0.10 kg) 0.97 $
Chicken Breasts (Boneless, Skinless), (0.15 kg) 1.39 $
Beef Round (0.15 kg) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 2.64 $
Apples (0.30 kg) 1.72 $
Banana (0.25 kg) 0.84 $
Oranges (0.30 kg) 1.43 $
Tomato (0.20 kg) 1.33 $
Potato (0.20 kg) 0.48 $
Onion (0.10 kg) 0.23 $
Lettuce (0.20 head) 0.40 $
Daily recommended minimum amount of money for food per person13.90 $
Monthly recommended minimum amount of money for food per person
(assuming 31 days per month)
431.03 $

Recommended Minimum Amount of Money for food (2400 calories, Asian food types)

Loaf of Fresh White Bread (50.00 g) 0.39 $
Rice (white), (0.25 kg) 1.42 $
Eggs (2.40) 0.66 $
Chicken Breasts (Boneless, Skinless), (0.20 kg) 1.85 $
Beef Round (0.10 kg) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 1.76 $
Apples (0.25 kg) 1.44 $
Banana (0.25 kg) 0.84 $
Oranges (0.15 kg) 0.71 $
Tomato (0.20 kg) 1.33 $
Potato (0.20 kg) 0.48 $
Onion (0.10 kg) 0.23 $
Lettuce (0.10 head) 0.20 $
Daily recommended minimum amount of money for food per person11.32 $
Monthly recommended minimum amount of money for food per person
(assuming 31 days per month)
350.87 $

Food prices from our Cost of Living Section

[ Edit ] Avg. Range
Milk (regular), (1 gallon) 4.08 $ 3.50-5.15
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 3.53 $ 2.50-4.00
Rice (white), (1 lb) 2.58 $ 2.00-3.00
Eggs (12) 3.31 $ 2.75-3.99
Local Cheese (1 lb) 4.40 $ 4.00-5.00
Chicken Breasts (Boneless, Skinless), (1 lb) 4.20 $ 3.00-5.79
Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat) 7.99 $ 4.99-12.00
Apples (1 lb) 2.61 $ 2.00-3.00
Banana (1 lb) 1.52 $ 1.00-2.35
Oranges (1 lb) 2.16 $ 1.90-2.89
Tomato (1 lb) 3.02 $ 2.50-3.50
Potato (1 lb) 1.10 $ 0.90-1.50
Onion (1 lb) 1.03 $ 1.00-1.10
Lettuce (1 head) 2.00 $ 1.29-2.99

Last update: May, 2016
Sign up for our newsletter:
Your email address:
4 Comments so far
#Steve on Jun 20, 2015 :
I was surprised and disappointed to see how expensive seafood is in Alaska(where most of it originates). Its higher than any place I've been in the lower 48.
#Robert Richards on Apr 28, 2015 :
Alaska is part of the United States, not Canada. If your talking about prices, then you should be using the U.S. measures and not the metric system. The U.S. including Alaska does not use the metric system, and you should say a gallon of milk not liter; a loaf of bread is either a pound (16 oz.) or 24 oz., not grams. And everything else is measured in oz. or lbs. not kilograms. If you're doing a report like this, you should make sure you do it the right way. And I am sure a gallon of milk would be quite high like near $4.00 and maybe higher per gallon. Your site stinks.
#Kyle on Jan 24, 2015 :
Wow here in Idaho Less then $10 fur a spaghetti meal thats if you don't get fancy I just get a box of pasta prego sauce, two cans of tomato sauce and paste and garlic bread I dont do the fancy way you described it
#Anonymous on Feb 08, 2014 :
Everything costs more in Alaska ! In particular in the Northern part of the state and West. The further away from more densely populated area you go, the higher the prices. All the cost of travel to get the food to you is built into the prices. The fuel, the driving, the delivery, the set-up, etc. A simple spaghetti and meatballs dinner costs....WHAT ? Wanted to make it and found out how ridiculous the cost was. Was up here from New York City and went to the local grocery store. This was the "BIG" supermarket in the area," the size of a midsized neighborhood grocery store in the lower "48." 1 lb. box of cheap PARADE spaghetti $ 4.99, 1 large jar of PREGO spaghetti sauce (24 oz..) $8.99, 1.4 lbs. of ground bison-meat (beef is almost double the price up here) $ 14.99, 1 jar of KRAFT grated parmesan cheese 8.ozs. $7.99. 2 eggs $ 2.00 (that's right ! $1.00 per egg.)1 bottle of pure olive oil (17 ozs.) $ 19.99. 1 small yellow onion $1.00 .Dried basil, parsley, black ground pepper, etc. Total: $ 15.00 and 1 medium-sized can of seasoned breadcrumbs (15 ozs.) $ 4.99. There's no such thing as fresh sauce here, particularly in Winter. No or few fresh herbs,Good quality Italian ingredients like fresh Parmigiano-Reggiano grating cheese is unheard of and their canned tomatoes are only strewed tomatoes. All prices are approximate and the total...a whopping $ 70.00 !!!! This for a cheap pasta dinner ! It could feed 3 hungry adults or about 4 kids. It was O'K, but the ingredients were certainly not the best or fresh like we are accustomed to in New York or any city in the continental U.S. So, there you have it. If you are planning on going to Alaska, the costs of basics are far greater than back home. However, in Southern Alaska and near the cost, say in Juneau or Anchorage and closer East near Canada, prices are lower, but still you will be in for a shock as compared to all the lower "48" states. Buon Appetito !

Leave a comment :
Your name: Sign In
Your email address (optional):
Your comment (no HTML):