Summary of cost of living in Lagos, Nigeria:
Restaurants | |
Range |
---|---|---|
Meal, Inexpensive Restaurant | 2.53 $ | |
Meal for 2 People, Mid-range Restaurant, Three-course | 31.67 $ | |
McMeal at McDonalds (or Equivalent Combo Meal) | 4.43 $ | |
Domestic Beer (1 pint draught) | 0.63 $ | |
Imported Beer (12 oz small bottle) | 1.20 $ | |
Cappuccino (regular) | 2.29 $ | |
Coke/Pepsi (12 oz small bottle) | 0.26 $ | |
Water (12 oz small bottle) | 0.18 $ | |
Markets | |
|
Milk (regular), (1 gallon) | 8.55 $ | |
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) | 0.99 $ | |
Rice (white), (1 lb) | 0.74 $ | |
Eggs (regular) (12) | 1.44 $ | |
Local Cheese (1 lb) | 1.93 $ | |
Chicken Fillets (1 lb) | 1.64 $ | |
Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat) | 2.06 $ | |
Apples (1 lb) | 1.11 $ | |
Banana (1 lb) | 0.79 $ | |
Oranges (1 lb) | 0.76 $ | |
Tomato (1 lb) | 0.86 $ | |
Potato (1 lb) | 0.98 $ | |
Onion (1 lb) | 0.52 $ | |
Lettuce (1 head) | 1.10 $ | |
Water (1.5 liter bottle) | 0.32 $ | |
Bottle of Wine (Mid-Range) | 4.43 $ | |
Domestic Beer (0.5 liter bottle) | 0.62 $ | |
Imported Beer (12 oz small bottle) | 0.89 $ | |
Cigarettes 20 Pack (Marlboro) | 1.01 $ | |
Transportation | |
|
One-way Ticket (Local Transport) | 0.63 $ | |
Monthly Pass (Regular Price) | 25.33 $ | |
Taxi Start (Normal Tariff) | 1.27 $ | |
Taxi 1 mile (Normal Tariff) | 2.04 $ | |
Taxi 1hour Waiting (Normal Tariff) | 3.80 $ | |
Gasoline (1 gallon) | 0.88 $ | |
Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendline (Or Equivalent New Car) | 12,666.24 $ | |
Toyota Corolla Sedan 1.6l 97kW Comfort (Or Equivalent New Car) | 22,165.93 $ | |
Utilities (Monthly) | |
|
Basic (Electricity, Heating, Cooling, Water, Garbage) for 915 sq ft Apartment | 24.95 $ | |
Mobile Phone Monthly Plan with Calls and 10GB+ Data | 7.43 $ | |
Internet (60 Mbps or More, Unlimited Data, Cable/ADSL) | 30.52 $ | |
Sports And Leisure | |
|
Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 23.98 $ | |
Tennis Court Rent (1 Hour on Weekend) | 7.92 $ | |
Cinema, International Release, 1 Seat | 5.38 $ | |
Childcare | |
|
Preschool (or Kindergarten), Full Day, Private, Monthly for 1 Child | 85.68 $ | |
International Primary School, Yearly for 1 Child | 2,462.88 $ | |
Clothing And Shoes | |
|
1 Pair of Jeans (Levis 501 Or Similar) | 13.93 $ | |
1 Summer Dress in a Chain Store (Zara, H&M, ...) | 20.09 $ | |
1 Pair of Nike Running Shoes (Mid-Range) | 47.37 $ | |
1 Pair of Men Leather Business Shoes | 41.04 $ | |
Rent Per Month | |
|
Apartment (1 bedroom) in City Centre | 647.00 $ | |
Apartment (1 bedroom) Outside of Centre | 417.83 $ | |
Apartment (3 bedrooms) in City Centre | 1,482.04 $ | |
Apartment (3 bedrooms) Outside of Centre | 949.73 $ | |
Buy Apartment Price | |
|
Price per Square Feet to Buy Apartment in City Centre | 68.54 $ | |
Price per Square Feet to Buy Apartment Outside of Centre | 18.38 $ | |
Salaries And Financing | |
|
Average Monthly Net Salary (After Tax) | 158.24 $ | |
Mortgage Interest Rate in Percentages (%), Yearly, for 20 Years Fixed-Rate | 20.00 |
Cost of Living in Ibadan | 84.42 miles |
Cost of Living in Oyo | 118.65 miles |
Cost of Living in Iwo | 140.71 miles |
|
|
|
|
|
Need same infromation for the flat for them.... I need these all Information for bigger cities like lagos, benin, etc. If someone has an idea they could also mentione about the smaller cities or villages.
Thanks in advance and really appreciate the effort to give so much details information. this platform is amazing
As a summary: with how much would I have to count on spending without the rent?
Thank you!
The most expensive city in West Africa is Ikoyi and its in Lagos, Nigeria which is not the city center and rent there extremely high as it is for billionaires and I am sure Nigerians will feel that is a city center
Lekki can be considered the City Centre
1 bedroom will cost about N1,000,000 yearly (N83,333 per month) to N2,000,000 yearly (N166,666 per month)
3 Bedrooms will be from N2,000,000 yearly (N166,666 per month) to N5,000,000 yearly (N416,666 per month)
Outside of Centre
1 bedroom will cost about N200,000 yearly (N16,666 per month) to N500,000 yearly (N41,666 per month)
3 Bedrooms will be from N500,000 yearly (N41,666 per month) to N1,000,000 yearly (N83,333 per month)
are interested in buying
Bags of rice at affordable prices here is your chance 15,000 for 50kg and 7,300 for 25kg if you are interested call us today on 08117915226 we deliver to your door step or visit our supermarket in Lagos at Osoba
Crescent Off Admiralty Way, Lekki Phase 1,
Lagos;
mama gold=50kg=25kg
royal stallion=50kg=25kg
mama africa=50kg=25kg
mama pride =50kg=25kg
And lot more
God bless you