Sign up for free* to continue using Numbeo
* Free use is limited to personal, academic and journalistic purposes only.
For commercial purposes, please obtain a Commercial License, Insights or API access
Milk (regular), (0.25 liter) | 0.51 $ |
Loaf of Fresh White Bread (125.00 g) | 1.65 $ |
Rice (white), (0.10 kg) | 0.96 $ |
Eggs (regular) (2.40) | 1.51 $ |
Local Cheese (0.10 kg) | 3.05 $ |
Chicken Fillets (0.15 kg) | 3.03 $ |
Beef Round (0.15 kg) (or Equivalent Back Leg Red Meat) | 3.03 $ |
Apples (0.30 kg) | 2.09 $ |
Banana (0.25 kg) | 1.06 $ |
Oranges (0.30 kg) | 1.86 $ |
Tomato (0.20 kg) | 1.75 $ |
Potato (0.20 kg) | 0.97 $ |
Onion (0.10 kg) | 0.45 $ |
Lettuce (0.20 head) | 0.96 $ |
Daily recommended minimum amount of money for food per person | 22.88 $ |
Monthly recommended minimum amount of money for food per person (assuming 31 days per month) | 709.34 $ |
Loaf of Fresh White Bread (50.00 g) | 0.66 $ |
Rice (white), (0.25 kg) | 2.39 $ |
Eggs (regular) (2.40) | 1.51 $ |
Chicken Fillets (0.20 kg) | 4.04 $ |
Beef Round (0.10 kg) (or Equivalent Back Leg Red Meat) | 2.02 $ |
Apples (0.25 kg) | 1.74 $ |
Banana (0.25 kg) | 1.06 $ |
Oranges (0.15 kg) | 0.93 $ |
Tomato (0.20 kg) | 1.75 $ |
Potato (0.20 kg) | 0.97 $ |
Onion (0.10 kg) | 0.45 $ |
Lettuce (0.10 head) | 0.48 $ |
Daily recommended minimum amount of money for food per person | 18.00 $ |
Monthly recommended minimum amount of money for food per person (assuming 31 days per month) | 558.04 $ |
|
Range | |
---|---|---|
Milk (regular), (1 gallon) | 7.75 $ | |
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) | 6.00 $ | |
Rice (white), (1 lb) | 4.34 $ | |
Eggs (regular) (12) | 7.54 $ | |
Local Cheese (1 lb) | 13.85 $ | |
Chicken Fillets (1 lb) | 9.16 $ | |
Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat) | 9.17 $ | |
Apples (1 lb) | 3.16 $ | |
Banana (1 lb) | 1.93 $ | |
Oranges (1 lb) | 2.81 $ | |
Tomato (1 lb) | 3.97 $ | |
Potato (1 lb) | 2.20 $ | |
Onion (1 lb) | 2.04 $ | |
Lettuce (1 head) | 4.80 $ |
Just FYI. Im in San Antonio, Tx and 12 count eggs are $2.24 and 18 count eggs are $3.66. (But, of course, organic eggs are a little over $6.)